Dzieci i młodzież mają torsje, a starsi zajadają się w najlepsze. Ten obiad z PRL-u to teraz rzadkość

Gulasz z żołądków to danie PRL-u. Dawniej zajadano się nim w najlepsze - do dziś robią to starsze osoby. Dzieci i młodzież na jego widok mają jednak torsje z obrzydzenia. Dlatego też bardzo rzadko gości na naszych stołach. Ale jak podać go, by nie był breją, a apetycznym daniem? Podpowiadamy.

Gulasz z żołądków królował w barach mlecznych i stołówkach pracowniczych za czasów "komuny". Było to jedzenie smaczne, soczyste, a przede wszystkim tanie i zdrowe. I choć dziś wiele osób nawet nie chce go tknąć, to w łatwy sposób można przygotować go tak, by smakował jak najlepiej. Podajmy go z ziemniakami i surówką z ogórków kiszonych, a nikt nie będzie w stanie się mu oprzeć.  

Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu

Przepis na gulasz z żołądków drobiowych. Zapomniana receptura z PRL 

Przygotowanie gulaszu z żołądków wcale nie jest trudne. Warto jednak wiedzieć, co robić krok po kroku, by smakował jak najlepiej, a żołądki nie były twarde.

Składniki: 

  • 1 kg żołądków drobiowych, 
  • 3 cebule, 
  • 3-4 ząbki czosnku
  • łyżka masła, 
  • mąka pszenna, 
  • śmietana 18 proc., 
  • przyprawy: sól, pieprz, listki laurowe, szczypta gałki muszkatołowej, odrobina majeranku. 

Jak zrobić gulasz z żołądków? Przyprawy to klucz do sukcesu. Sposób przygotowania krok po kroku 

Sposób przygotowania: 

  1. Żołądki dokładnie oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę posiekaj w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę.  
  2. Żołądki przełóż do garnka i zalej je wodą tak, by tylko je zakryła. Gotuj na wolnym ogniu, a w połowie gotowania dodaj sól i listki laurowe. Kiedy żołądki będą miękkie, odcedź je, ale nie wylewaj wywaru. 
  3. Kiedy żołądki się gotują, na maśle zeszklij cebulę oraz czosnek. Następnie dodaj ugotowane żołądki, całość wymieszaj i dodaj odrobinę wywaru. Zmniejsz moc palnika, dodaj do smaku przyprawy i duś przez około kwadrans. 
  4. Dodaj śmietanę. Wymieszaj 2 łyżki mąki z odrobiną wody i wlej do sosu. Ponownie wymieszaj, a kiedy całość zgęstnieje, dopraw do smaku przyprawami. Duś jeszcze kilka minut. Ponownie wymieszaj i podawaj ziemniakami oraz ulubioną surówką. U mnie zawsze sprawdzają się ogórki kiszone z cebulą i odrobiną tartej marchewki.  
Więcej o: