Z czego jest salami? Polacy się zajadają i nie mają pojęcia. Skład może niektórych zaskoczyć

Z czego jest salami? To nie tylko popularna przekąska. Od wieków było nieodłączną częścią wielu kultur, stanowiąc symbol tradycji i umiejętności mistrzów wędliniarstwa. Proces jego produkcji skrywa tajemnice przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Salami jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów wędlin na całym świecie. Korzenie tego wyjątkowego wyrobu sięgają starożytnych czasów we Włoszech, gdzie sztuka wędliniarstwa rozkwitała. Istnieją dowody potwierdzające, że praktyki konserwowania mięsa solą, znane były już w starożytnym Egipcie i Grecji. Co ciekawe, jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od starołacińskiego terminu odnoszącego się do procesu solenia mięsa. Sprawdźmy więc, co znajduje się w jej wnętrzu.

Zobacz wideo Rolada ziemniaczana z salami

Czy salami jest z osła? Zdradzamy, z czego dokładnie przygotowana jest wędlina

Salami może być przygotowywane z różnych rodzajów mięsa, jednak najczęściej używa się wieprzowiny lub wołowiny. Najbardziej popularne włoskie salami jest zazwyczaj wytwarzane właśnie z tych mięs w połączeniu z tłuszczem. Niektóre rodzaje mogą także zrobione być z jagnięciny, koźliny, wołowiny, ośliny, a nawet z mięsa gęsi i kaczek czy dziczyzny w zależności od producenta.

Oprócz mięsa w procesie produkcji dodaje się również sól i różne przyprawy, które nadają mu charakterystyczny smak i aromat. Wśród najczęściej używanych znajdują się: czosnek, pieprz, papryka, kminek, kolendra.

Czy salami jest z osła? Zdradzamy, z czego dokładnie przygotowana jest ta wędlinaCzy salami jest z osła? Zdradzamy, z czego dokładnie przygotowana jest ta wędlina Czy salami jest z osła? Zdradzamy, z czego dokładnie przygotowana jest ta wędlina . Foto: CarlaNichiata/iStock.com

Jak się robi salami? Oprócz mięsa ważny jest czas

Przygotowanie salami jest procesem wymagającym precyzji i czasu. Najpierw mięso jest mielone, a następnie mieszane z dodatkami, przyprawami i ewentualnymi dodatkami jak np. czosnek. Gotowa mieszanka tworzy wypełnienie do naturalnych lub sztucznych osłonek, które mogą być wykonane z jelita zwierzęcego lub innych materiałów. Następnie całość jest poddawana procesowi fermentacji, który pozwala na rozwój charakterystycznego smaku i zapachu. Na końcu salami jest suszone lub dojrzewa przez określony czas, zazwyczaj kilka tygodni lub nawet miesięcy, w kontrolowanych warunkach temperatury i wilgotności, aby uzyskać pożądane walory.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.