Ile prądu zużywa piekarnik przez godzinę? Policzyliśmy, czy pieczenie się opłaca

Niedzielny poranek bez kawałka samodzielnie upieczonego ciasta dla wielu gospodyń jest niewyobrażalny. Ale czy w obecnych czasach, gdy koszty energii elektrycznej stale rosną, samodzielne wypieki się opłacają? Sprawdź, ile płacisz za godzinę używania piekarnika.

Wzrost cen prądu stawia przed nami wyzwania związane z kontrolą kosztów. Czy zastanawialiście się, ile wynosi korzystanie np. z piekarnika? Okazuje się, że godzina pracy urządzenia wcale nie należy do najtańszych. 

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Ile się płaci za prąd miesięcznie? Sprawdź, ile wynosi godzina pieczenia ciasta

Aby obliczyć, ile zapłacimy za godzinę pracy urządzenia, musimy znać cenę 1 kWh i jego moc. Koszt energii elektrycznej do końca czerwca 2024 roku wynosi 412 zł za 1 MWh netto (czyli 0,412 zł za 1 kWh). Obowiązuje jednak do określonego limitu zużycia. Limity wynoszą:

  • 1,5 MWh dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • 1,8 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 2 MWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Gospodarstwo domowe, po przekroczeniu ww. limitu zużycia, płaci cenę maksymalną 693 zł za 1 MWh (czyli 0,693 zł za 1 kWh). Średnia moc piekarnika wynosi natomiast 2,5 kW. Mając te informacje, bez problemu obliczymy zużycie prądu podczas pieczenia ciasta trwającego godzinę: 2,5 ×0,412 zł = 1,03 zł. 

Należy jednak podkreślić, że dane te mogą się różnić, ponieważ piekarnik może mieć inną moc, a cena prądu może ulec zmianie, a wpływ na koszt mogą mieć też nasze nawyki jak otwieranie drzwiczek podczas pieczenia czy temperatura pieczenia.

Ile się płaci za prąd miesięcznie? Sprawdź ile wynosi godzina pieczenia ciastaIle się płaci za prąd miesięcznie? Sprawdź ile wynosi godzina pieczenia ciasta Ile się płaci za prąd miesięcznie? Sprawdź ile wynosi godzina pieczenia ciasta. Foto: Kinek00/iStock.com

Wzrost cen prądu 2024. Czy jest się czego obawiać?

W trakcie wywiadu radiowego, który odbył się 29 stycznia 2024 r., minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała prezentację pierwszych rozwiązań mających chronić najbiedniejsze gospodarstwa domowe przed rosnącymi cenami prądu. Mają one nastąpić w drugiej połowie tego roku. Podkreśliła, że planowane działania zostaną zaprezentowane w ciągu najbliższych miesięcy. W odpowiedzi na pytanie o obawy odbiorców prądu dotyczące przyszłych podwyżek cen energii elektrycznej minister zapewniła, że nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu, sugerując stabilność na przyszłość.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.