Wraz z początkiem marca i pierwszym dniem wiosny ruszają prace w ogrodzie. Chociaż do sezonu jeszcze daleko to już teraz warto się na niego przygotować. Szczególnie istotne jest nawożenie roślin - tu warto jednak postawić na naturę i zrezygnować z chemicznych preparatów w imię natury i ekologii.
Wczesne prace w ogrodzie zaowocują nie tylko pięknymi, zdrowymi roślinami, ale także owocnymi plonami. Właśnie dlatego tak ważna jest pielęgnacja oraz odpowiednie nawożenie. To warto jednak postawić na naturalne składniki i preparaty, które nie ingerują w nasze uprawy i pozwolą w harmonii z matką naturą uzyskać perfekcyjny efekt. Zacznijmy więc od najpopularniejszych krzewów, a są nimi rzecz jasna porzeczki.
Nawożenie porzeczki jest bardzo ważnym zabiegiem, który pozwoli ochronić roślinę przed szkodnikami, ale i wpływa na urodzajność w zbiorach. Co prawda krzewy nie są trudne w uprawie i nie potrzebują bardzo żyznej gleby, ale z pewnością będą wdzięczne za małą suplementację. Pierwszą złotą zasadą jest tu ściółkowanie - najlepiej korą sosnową. To nie tylko zmniejszy parowanie wody z gruntu, ale i zapewni odpowiednie pH. Zbawienne każą się także... obierki z ziemniaków! Wystarczy zalać pół kilograma pięcioma litrami wody i chwilę wszystko gotować. Na koniec tylko studzenie i przesadzanie i mieszanka do podlewania jest gotowa.
Warto wspomnieć także o sławnych w niemal całej Polsce tujach, które dekorują ogrody, tarasy i nawet niektóre balkony! Aby rosły bujne, zielone i co najważniejsze zdrowe, warto zacząć jak w przypadku porzeczki od ściółkowania sosnową korą. Wówczas podlewanie ograniczymy do minimum, a roślina będzie mogła swobodnie rosnąć. Ozdobne iglaki lubią także swojski obornik lub kompostownik. Wystarczy rozsypać taki nawóz pod krzewami i gotowe. To w magiczny sposób zdziała na szkodniki, choroby i zapewni wszystkie cenne substancje i minerały.
Na krzewy borówek mamy jednak nieco inne rozwiązanie. Tu niezawodne są oczywiście domowe i naturalne specyfiki takie jak sok z cytryny czy kwasek cytrynowy. Wystarczy 10 g proszku rozpuścić w 10 litrach wody, wszystko zamieszać i przejść do podlewania krzewów. Mikstura zakwasi glebę, tworząc naszej roślinie warunki idealne. Warto spróbować przygotować także mieszankę resztek z ogrodu np. chwastów, traw i liści, które zalewamy wodą i odstawiamy na około 10 dni. Po tym czasie mamy do dyspozycji nawóz doskonały, którym wystarczy podlać rośliny, a będą rosnąć jak na drożdżach.