Marzysz o pięknym, zadbanym ogrodzie? Wielka moc tkwi w nawozach, a szczególnie tych naturalnych

Sezon ogródkowy zaczyna się na dobre, dlatego jeszcze przed pikiem sezonu warto poznać najlepsze nawozy naturalne. Proste mieszanki bez grama chemii pozwolą pięknie rosnąć warzywom, kwiatom czy owocowym krzewom. Tu nie ma wielkiej filozofii, wystarczy do gatunków przypisać odpowiednie składniki.

Wraz z początkiem marca i pierwszym dniem wiosny ruszają prace w ogrodzie. Chociaż do sezonu jeszcze daleko to już teraz warto się na niego przygotować. Szczególnie istotne jest nawożenie roślin - tu warto jednak postawić na naturę i zrezygnować z chemicznych preparatów w imię natury i ekologii. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Podlej rośliny tymi nawozami, a będą rosły jak na drożdżach 

Wczesne prace w ogrodzie zaowocują nie tylko pięknymi, zdrowymi roślinami, ale także owocnymi plonami. Właśnie dlatego tak ważna jest pielęgnacja oraz odpowiednie nawożenie. To warto jednak postawić na naturalne składniki i preparaty, które nie ingerują w nasze uprawy i pozwolą w harmonii z matką naturą uzyskać perfekcyjny efekt. Zacznijmy więc od najpopularniejszych krzewów, a są nimi rzecz jasna porzeczki. 

Nawożenie porzeczki jest bardzo ważnym zabiegiem, który pozwoli ochronić roślinę przed szkodnikami, ale i wpływa na urodzajność w zbiorach. Co prawda krzewy nie są trudne w uprawie i nie potrzebują bardzo żyznej gleby, ale z pewnością będą wdzięczne za małą suplementację. Pierwszą złotą zasadą jest tu ściółkowanie - najlepiej korą sosnową. To nie tylko zmniejszy parowanie wody z gruntu, ale i zapewni odpowiednie pH. Zbawienne każą się także... obierki z ziemniaków! Wystarczy zalać pół kilograma pięcioma litrami wody i chwilę wszystko gotować. Na koniec tylko studzenie i przesadzanie i mieszanka do podlewania jest gotowa. 

Ten nawóz zdziała cuda, a przydomowe uprawy będą urodzajne jak nigdy

Warto wspomnieć także o sławnych w niemal całej Polsce tujach, które dekorują ogrody, tarasy i nawet niektóre balkony! Aby rosły bujne, zielone i co najważniejsze zdrowe, warto zacząć jak w przypadku porzeczki od ściółkowania sosnową korą. Wówczas podlewanie ograniczymy do minimum, a roślina będzie mogła swobodnie rosnąć. Ozdobne iglaki lubią także swojski obornik lub kompostownik. Wystarczy rozsypać taki nawóz pod krzewami i gotowe. To w magiczny sposób zdziała na szkodniki, choroby i zapewni wszystkie cenne substancje i minerały. 

Na krzewy borówek mamy jednak nieco inne rozwiązanie. Tu niezawodne są oczywiście domowe i naturalne specyfiki takie jak sok z cytryny czy kwasek cytrynowy. Wystarczy 10 g proszku rozpuścić w 10 litrach wody, wszystko zamieszać i przejść do podlewania krzewów. Mikstura zakwasi glebę, tworząc naszej roślinie warunki idealne. Warto spróbować przygotować także mieszankę resztek z ogrodu np. chwastów, traw i liści, które zalewamy wodą i odstawiamy na około 10 dni. Po tym czasie mamy do dyspozycji nawóz doskonały, którym wystarczy podlać rośliny, a będą rosnąć jak na drożdżach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.