Miętus pospolity to ryba, która żyje w słodkich wodach i oprócz stawów hodowlanych, można ją spotkać w rzekach i jeziorach w północnej i środkowej Europie, ale także Azji i Ameryce Północnej. Miętusa spotkać można czasem też w wodach słonych, gdzie najczęściej bytuje przy dnie. Nie jest on gatunkiem, którym zajadają się Polacy, a szkoda, bo jak twierdzą niektórzy smakosze, jest smaczniejszy niż popularny mintaj, zdrowszy niż dorsz, a na pewno tańszy od łososia. Ma też wiele prozdrowotnych właściwości.
Miętus pospolity jest rybą, którą nie wszyscy kojarzą. Ma długie ciało, pokryte śluzowatą skórą, do tego jego ubarwienie jest bardzo zróżnicowane - od żółtego, po wszystkie odcienie brązu, często w towarzystwie różnych plam i pręgów. Jego cechą charakterystyczną jest wąs na brodzie i nieco spłaszczona broda. Dorosły osobnik osiąga ok. 60 cm długości i 2 kg wagi.
I chociaż jest naprawdę smaczny, to bardzo rzadko gości na naszych stołach. Nieco większą popularność zdobył on na Kaszubach, czy Mazurach, ale jeśli chodzi o turystów, to częściej oni decydują się na dorsza, czy mintaja, całkowici pomijając miętusa. A szkoda, bo to ryba, którą z pewnością docenią ci, co nie lubią "babrać się" w ościach. Miętus nie ma praktycznie w ogóle ości bocznych, dlatego mięso tej ryby w prosty sposób oddzielimy od kręgosłupa, co jest jego ogromną zaletą. A jaki jest w smaku? Delikatny i rozpływający się w ustach - bez względu na formę podania. Smakuje doskonale zarówno prosto z piekarnika, jak i patelni.
O tym, że w diecie każdej dorosłej osoby, ale też i dziecka - powinny znaleźć się ryby, wiek każdy z nas. Są one źródłem pełnowartościowego białka, kwasów omega-3. Znajdują się w nich także witaminy, a dodatkowo posiadają one składniki mineralne, takie jak jod, selen i żelazo, które wzmacniają nasz układ odpornościowy.
To wszystko ma oczywiście miętus pospolity, a dodatkowo zawiera także wiele innych witamin i minerałów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Witamina A chroni przed chorobami oczu, witaminy z grupy B regulują naszą produkcję hormonów, co wpływa nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ale też wspiera utrzymanie zdrowego serca i pomaga w produkcji czerwonych krwinek.
Włączenie do diety ryb, w tym także miętusa, jest zalecane przez lekarzy, ale także i dietetyków. To dobry wybór praktycznie dla każdego. Są one bogate w cenne dla zdrowia składniki, co zmniejsza ryzyko narażenia na niedobory witaminowe.