Tak wygląda produkcja paluszków krabowych. Gdy to zobaczysz, więcej ich nie kupisz

Paluszki krabowe, czyli surimi, to popularny przysmak, który jest składnikiem na przykład sushi, czy sałatek. Nie każdy jednak wie, jak powstają. Niestety proces produkcji nie wygląda zachęcająco.

Jak się okazuje, paluszki krabowe niewiele mają wspólnego z mięsem kraba. Tak naprawdę jest ono bardzo drogie, ale producenci znaleźli sposób, aby klienci nie musieli do końca rezygnować z tego smaku. Popularne przekąski są produkowane z ryb. Jak wygląda proces ich powstawania?

Zobacz wideo Zupa tajska z odzysku z ryby po grecku

Z czego zrobione są paluszki krabowe? Wiele osób się tego nie spodziewało

Surimi są niedrogie i całkiem smaczne, dlatego wiele osób chętnie po nie sięga. Krabowe mięso to towar luksusowy, a paluszki mają jedynie je imitować. Tak naprawdę powstają z mięsa ryb, często mintaja, ale w formie sproszkowanej. To jednak nie wszystko. W ich składzie znajdziemy także enzymy transglutaminazy, białka jaj, mąkę pszenną, cukier, sól i aromaty krabowe. Wydawałoby się, że to sporo składników, ale warto także wspomnieć o charakterystycznej czerwonej powłoce. Powstaje ona dzięki czerwonemu barwnikowi spożywczemu lub koszenili, czyli sproszkowanych owadach nazywanych czerwcami kaktusowymi.

Gdzie produkuje się surimi? Nagranie z fabryki nie wygląda zachęcająco

Na instagramowym profilu Foodporn widzimy film z produkcji paluszków krabowych. Sproszkowane mięso ryb łączone jest z lodem i miksowane w dużej maszynie. Powstaje pasta, która przypomina wyglądem zaprawę gipsową. Cały proces jest bardzo zautomatyzowany. 

 

Następnie dodawane są wypełniacze wraz z krabowym aromatem i całość jest dokładnie mieszana. Dodaje się czerwony barwnik, aby paluszek kojarzył się z kolorem kraba. Masa jest rolowana i cięta na porcje, a potem formowana w atrakcyjnie wyglądające paluszki.

Więcej o: