Ten składnik powinien znaleźć się w każdej kuchni. Załagodzi zgagę, spulchni ciasto, pomoże w porządkach

Czasami najprostsze rozwiązania okazują się być tymi najlepszymi. Właśnie dlatego w kuchni nie może zabraknąć kilku podstawowych produktów. Jednym z nich jest soda oczyszczona, która ma zbawienne działanie na niektóre dolegliwości, ale jest też pomocna przy wypiekach i co ciekawe - uratuje nas nawet w domowych porządkach.

Najlepsze są oczywiście produkty ekologiczne i naturalne, a do tego tnie. Właśnie dlatego postanowiliśmy dzisiaj przybliżyć magiczne działanie sody oczyszczonej, która w wielu domach zalega w szufladach i zakamarkach szafek. Tymczasem ten niepozorny produkt może zdziałać w kuchni cuda i to na wielu płaszczyznach. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej? Oto domowy sposób bez detergentów

Soda oczyszczona dobrana wszystko? W kuchni znajdzie wiele zastosowań 

O zbawiennym działaniu sody oczyszczonej słyszał niemal każdy, jednak nadal niewiele osób stosuje się do porad, które dotyczącego produktu. Wodorowęglan sodu, czyli właśnie soda oczyszczona, to nieograniczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. Przyjmuje postać białego, drobnego proszku i często zalega w naszych kuchennych szafkach. No dobrze, to, w jakim celu można ją wykorzystać? 

Soda oczyszczona przyda się przede wszystkim w kuchni. Mamy tu na myśli gotowanie i przede wszystkim pieczenie. Ma za zadanie spulchnić ciasto, ale także nadać musującego efektu napojom czy sprawić, że mięso w gulaszu będzie obłędnie się rozpadać i rozpływać w ustach. Można wykorzystać ją także do gotowania - przyśpieszy to cały proces ze strączkami. Sodę można dodać także do omletów, dzięki czemu będą lekkie i pięknie wyrośnięte. To jednak kropla w morzu zalet sody oczyszczonej. 

Nasz magiczny składnik zadziała nie tylko kulinarnych wyczynach, ale także pomoże w sprzątaniu zanieczyszczeń. To niezawodny preparat, który pokona nawet silne zabrudzenia. Można ją bezpiecznie wykorzystywać do czyszczenia patelni, piekarnika, elementów zmywarki czy np. wszelakich akcesoriów jak drewniane łyżki, które często tylko z pozorów wyglądają na czyste. 

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w domu? Nie tylko w kuchni zdziała cuda

Wychodząc poza kuchni, soda także znajdzie wiele zastosowań. Jednym z ciekawszych jest np. rozsypanie jej na dywan lub tapicerkę i odkurzenie po kilkunastu minutach. Ten sprytny patent sprawi, że nasze tekstylia będą pachnieć nowością, bo soda pochłania nieprzyjemne zapachy.

Łazienkowy brud, ciemne fugi czy tłusty, zarośnięty brudem grill także morze zmierzyć się z super mocą sody. Wystarczy np. rozrobić odrobinę proszku z wodą i nałożyć na zabrudzenia. Po jakimś czasie o zanieczyszczeniach nie będzie mowy. Soda może pomóc nam wybielić także tkaniny. Doskonale sprawdzi się do firanek, pościeli czy innych materiałów. Wystarczy wszystko namoczyć i później standardowo wyprać.

Soda oczyszczona neutralizuje kwas solny, dlatego może być stosowana również w przypadku zgagi. Rozpuszczamy łyżeczkę w wodzie i wypijamy - to wystarczy by załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.