Wysiewasz rzodkiewkę? W tym czasie lepiej zrób sobie przerwę. Inaczej wyrzucisz pieniądze w błoto

Kiedy siać rzodkiewkę, by wyrosła naprawdę duża i chrupiąca? Jeśli zależy ci na szybkich i obfitych zbiorach, pilnuj pogody, a w tym terminie się wstrzymaj. Już wkrótce będziesz cieszyć się jej wspaniałym smakiem prosto z ogródka, czy nawet balkonu.

Rzodkiewka to popularne warzywo, która często jest składnikiem zdrowych i odżywczych sałatek bądź surówek. Nierzadko jemy ją również w towarzystwie innych warzyw, takich jak szczypiorek, cebula, zielony ogórek czy pomidor na pysznych, wiosennych kanapkach. Kiedy najlepiej siać rzodkiewkę, by nie musieć zaopatrywać się w nią w sklepie?

Zobacz wideo

Kiedy siać rzodkiewkę? Najlepiej co kilkanaście dni

Wysiew rzodkiewki jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności, czy narzędzi. By wszystko poszło naprawdę łatwo, warto zaopatrzyć się w grabki lub łopatkę, zaś w przypadku uprawy na balkonie nie zapomnij o odpowiednio głębokim pojemniku. Powinien mieć co najmniej 10 cm. Jeśli zaś chodzi o termin wysiewu, możesz zabrać się za to już na początku marca, choć ze względu na wyjątkowo krótki okres wegetacyjny, pierwsze plony zbierzesz nawet już po 3 tygodniach. Z tego powodu będziesz cieszyć się ostrym smakiem rzodkiewki przez całą wiosnę i część lata. Wystarczy, że będziesz siać ją tak często, jak tego potrzebujesz, najlepiej co kilkanaście dni. 

Kiedy siać rzodkiewkę?Kiedy siać rzodkiewkę? Kiedy siać rzodkiewkę? Fot. pexels.com / Gustawi Fring

Co zrobić, żeby rzodkiewka rosła w korzeń? Unikaj tych dni na wysiew

Wysiew co kilkanaście dni sprawi, że będziesz mogła cieszyć się smakiem świeżej rzodkiewki przez kilka miesięcy, ale zapewne z krótką przerwą. Dlaczego? Warto mieć na uwadze, że w wyjątkowo słoneczne dni może się zdarzyć, że zamiast korzeni wypuści kwiaty. Wszystko ze względu na dużą ilość światła, na które zareaguje, dlatego czasami dobrze przerwać jej wysiew wraz z nadejściem lata, a wrócić do niego gdy najcieplejsze dni miną. To jednak nie wszystko, gdyż jeśli posiadasz tunele foliowe, wysiew może odbywać się nawet zimą, choć wtedy na plony poczekasz ok. 6 tygodni. 

Jak siać rzodkiewkę - do gruntu czy na balkon? Rób to gęsto

W jaki sposób siać rzodkiewkę, by korzenie wyrosły naprawdę chrupiące i pyszne? Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce z lekką, żyzną glebą o pH w okolicach 7. Uważaj, aby nie była ona zbyt wilgotna i zbita, gdyż wtedy możesz zapomnieć o dorodnych plonach. Miejsce powinno być też stosunkowo słoneczne. Nasiona wysiewaj na 1 cm głębokości, w odległości co 3-5 cm i w rzędach co 20 cm. Nie zapomnij o regularnym, acz dość skąpym podlewaniu, by podłoże było stale lekko wilgotne. Tyle wystarczy, aby wkrótce cieszyć się obfitymi plonami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.