W PRL-u zajadali się nią wszyscy. Dziś mało kto o niej pamięta. A szkoda, bo jest przepyszna

W czasach PRL na pracowniczych stołówkach oraz w domach była serwowana nieustannie. Dziś mało kto o niej pamięta. A szkoda, ponieważ dobrze przyrządzona ogonówka może być naprawdę smaczna, aromatyczna, a przede wszystkim zdrowa. Jak ją zrobić?

Zupa ogonowa to potrawa, której smak znał niegdyś niemal każdy. Często gościła na stołach, zarówno w domach, jak i w szkolnych oraz pracowniczych jadalniach, jednak obecnie jej popularność jest znikoma. Śmiało można stwierdzić, że mało która młodsza osoba w ogóle wie, że taka zupa istnieje. Tymczasem odpowiednio ugotowana może zachwycić smakiem. Trzeba jednak uważać, gdyż łatwo ją zepsuć.

Zobacz wideo Klasyk z PRL-u, czyli ciasteczka orzeszki [PRZEPIS]

Z jakiego mięsa robi się ogonówkę? To od niego zależy cały smak 

Przyrządzenie zupy ogonowej nie należy do najłatwiejszych, a niekiedy już samo znalezienie dobrej jakości składników, w tym przede wszystkim ogonów wołowych, bywa nie lada wyzwaniem. Z tego powodu w przeszłości serwowana zupa nie zawsze była apetyczna i smaczna, co zapewne przyczyniło się też do tego, że dziś mało kto o niej pamięta. Warto to zmienić i odczarować smak ogonówki, gdyż dobrze przygotowana może być naprawdę pyszna, a ponadto zdrowa. Jak ją zrobić? Przygotuj:

  • 1 kg dobrej jakości ogonów wołowych,
  • 1 kg kości wołowych,
  • 4-5 ziemniaków,
  • włoszczyznę, czyli 2 marchewki, 1 pietruszkę, 1/2 selera, niewielką cebulę, pora,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 1-2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
  • przyprawy do smaku: sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, majeranek, pieprz cayenne.
Zupa ogonowa
Zupa ogonowa Razmarinka /Shutterstock

Jak przyrządzić ogonówkę? Nie zapomnij o podsmażaniu, a wyjdzie obłędna

Przyrządzanie zupy rozpocznij od oczyszczenia ogonów wołowych oraz kości. Następnie włóż je do garnka, zalej wodą, dodaj liście laurowe i ziele angielskie i gotuj na małym ogniu przez półtorej godziny. Sprawdzaj od czasu do czasu czy na powierzchni nie pojawiły się szumowiny. Jeśli tak, zdejmij je. Gdy czas minie, do wywaru dodaj włoszczyznę z opaloną na palniku cebulą. Posól i gotuj kolejne 30-40 minut, aż mięso z ogonów zacznie robić się miękkie. Wtedy dołóż ziemniaki i dalej gotuj, aż i one zmiękną.

Przygotuj rozgrzaną patelnię z roztopioną łyżką masła. Z garnka wyjmij kości i odstaw. Wyłów także ogony, oddziel mięso, poszarp je widelcem i przełóż na patelnię. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i majeranek i podgrzewaj na mocnym ogniu przez kilka minut, aż mięso się zarumieni. Następnie dorzuć je do wywaru, a na tej samej patelni przygotuj zasmażkę, czyli łyżkę masła wymieszaj z łyżką mąki oraz odrobiną pieprzu cayenne, następnie dodaj chochlę zupy, wymieszaj i wszystko wrzuć do gara. Gotującą się zupę porządnie wymieszaj, dodaj 1-2 łyżeczki koncentratu, gałkę muszkatołową, ewentualnie dopraw wedle uznania. Podawaj gorącą. Tak przygotowana będzie wyjątkowo aromatyczna i smaczna. 

Więcej o: