Kiedy sadzić ziemniaki? Ten termin jest najlepszy i pozwoli na wczesne, zdrowe i owocne plony

Wiosna powoli zawitała do naszego kraju, a co za tym idzie, ruszyły pierwsze prace ogrodowe. Poza nowalijkami i roślinami ozdobnymi możemy powoli zabrać się za sadzenie ziemniaków. Zdradzamy najlepszy termin, który zapewni owocne i zdrowe plony i to bez długiego czekania.

Kwiecień to miesiąc w którym ruszają rozmaite race ogrodowe. Sporo pracy jest także na grządkach. Właśnie dlatego warto poznać termin sadzenia ziemniaków. Istotne są także inne szczegóły, które pozwolą na zbiór zdrowych i owocnych plonów. 

Zobacz wideo Nie wiesz co zrobić z ugotowanymi ziemniakami? Chrupiący placek z ziemniakami i serem czeka

Zbliża się termin sadzenia ziemniaków, zapisz tę datę, a plony będą owocne jak nigdy 

Polska ziemniakiem stoi, dlatego warto rozważyć uprawę własnych, ekologicznych warzyw. To nie tylko dziecinnie proste, ale i całkiem opłacalne - największym plusem są oczywiście smakowite rarytasy na naszych talerzach. Zanim jednak bulwy trafią do kuchni należy je zasadzić - zdradzamy najlepszy termin oraz szczegóły w pielęgnacji, które działają cuda. 

Jak wskazuje kalendarz ogrodnika, najlepszy czas na sadzenie ziemniaków zależy głównie od temperatury gleby. Idealne warunki to około 8-10 stopni C na głębokości 10 cm. Na wcześniejsze sadzenie można zdecydować się mając już wykiełkowane odmiany - wówczas ziemia może mieć od 5 do 6 stopni C. Warto jednak odłożyć zbyt wczesne sadzenie ziemniaków na nieco lepszą pogodę - jeśli się zbytnio pośpieszymy, możemy narazić rośliny na przymrozki, a to z kolei rzutuje na wzrost, a nawet niektóre choroby. 

Sadzenie ziemniaków to pestka. Wystarczy pamiętać o kilku szczegółach 

Kiedy zatem najlepiej sadzić ziemniaki? Można zacząć już w połowie marca, jednak to właśnie początek kwietnia jest na to momentem idealnym. Z kolei przy kapryśnej czy chłodnej pogodzie można zrobić to nawet w nawet drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Jeśli mamy już wybraną datę, warto poznać także kilka szczegółów, dzięki którym zbierzemy owocne plony. 

Gleba pod uprawę ziemniaków powinna być podłożem żyznym i próchniczym. Szczególnie poleca się do uprawy bogate w składniki pokarmowe gleby piaszczysto-gliniaste o lekko kwaśnym odczynie pomiędzy 5 a 6 pH. Na tym jednak nie koniec ziemniaczanych wymagań - przed sadzeniem podłoże powinno być pozbawione chwastów i starannie wyplewione. 

Gdy gleba i stanowisko są gotowe, można zabrać się za kopanie rowków, na około 7,5 do 15 cm głębokości. Ziemniaki sadzimy kiełkami w górę, następnie bulwy przykrywamy ziemią. Warto także pamiętać odstępach, które powinny wynosić 20-40 cm. Później wystarczy cierpliwie czekać do zbiorów, dbać o pielenie grządki oraz odpowiednie, lecz nie zbyt przesadne nawodnienie. 

Najlepsze warzywa do uprawy w ogrodzie to?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.