Żeby zbierać, trzeba siać. Możesz to zrobić w ogródku lub na balkonie. Przygotuj się już teraz

Kwiecień to idealny moment na przygotowanie się do sezonu ogórkowego. Chciałbyś spróbować swoich sił w ogrodzie? Planujesz w tym roku duże zbiory albo chcesz ukisić ogórki na jesień? Wyhoduj własne odmiany w prosty sposób. Zrobisz to nawet na swoim balkonie. Oto kilka sprytnych patentów na najlepsze ogórki w okolicy.

W ciepłe dni ogóreczki wchodzą aż miło. Są świetnym dodatkiem do obiadu i kochają je praktycznie wszyscy Polacy. Dlaczego więc nie spróbować zrobić swoich własnych plonów? Są bardzo łatwe do wyhodowania i można je zrobić nawet na balkonie.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Sianie na balkonie krok po kroku

Kiedy już kupimy nasiona w sklepie, markecie ogrodniczym lub przez internet, warto wziąć kilka szczegółów pod uwagę przed wysiewem. Uprawa ogórków jest stosunkowo prosta, jednak trzeba pamiętać, że roślinka jest bardzo delikatna i podatna na zmiany temperatur. Jeśli nie masz swojego ogródka, możesz spróbować wysiewu w pojemnikach na balkonie. Każda skrzynka powinna mieć otwory na dnie, którą umożliwią odpływ nadmiaru wody i wentylację korzeni.

Najlepiej zacząć już w połowie kwietnia, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nawet najmniejszy mróz może zniszczyć roślinkę. Jeśli boimy się, że w nocy będą przymrozki, lepiej zabrać nasze wysiewki do ciepłego pomieszczenia. W polskich warunkach najlepiej siać ogórki do początku czerwca. Po 15 maja, czyli tak zwanej Zimnej Zośce, doniczki na balkonie mogą zostać na stałe.

Nasionka możemy siać bezpośrednio do docelowej doniczki, której średnica objętość powinna wynosić minimum 10 litrów. W jednej znaleźć się powinna jedna sadzonka. Do uprawy idealnie nada się podłoże uniwersalne. Ogórki szybko chłoną wartości odżywcze z ziemi, dlatego najlepiej nawozić je regularnie. Jeśli chcemy cieszyć się smacznymi ogórkami latem, powinniśmy zastosować nawozy możliwie jak najbardziej naturalne. Musimy również dbać o prawidłowe nawadnianie. Kiedy ogórki rosną w suchej ziemi, później mogą być gorzkie. Sprawdzajmy grunt, a jeśli zajdzie potrzeba, podlewajmy je do kilku razy dziennie.

Do uprawy możemy wybrać praktycznie wszystkie odmiany ogórków. Są dostępne jednak takie, specjalnie przygotowane do wysiewu w doniczkach. Na balkony szczególnie polecane są wszystkie odmiany z symbolem F1, które charakteryzują się wysoką odpornością na choroby. Idealnie sprawdzi się Iznik F1, który daje chrupiącą odmianę mini ogórka z delikatną skórką lub Tanja, często wykorzystywana w sałatkach.

Sianie do gruntu - inne zasady

Gdy mamy do dyspozycji więcej ziemi np. w ogródku wysiew powinniśmy zacząć po Zimnej Zośce, czyli dopiero po 15 maja, kiedy nie grożą nam już żadne przymrozki. Jeśli chcemy zacząć wcześniej, możemy stworzyć rozsadę w kwietniu w domowych warunkach. Wtedy nasiona ogórka najlepiej wysiewać prosto do małych torfowych doniczek. Po niecałym miesiącu powinny pojawić się pierwsze listki, wtedy ogórek jest gotowy do zasadzenia w ziemi. Torfowe doniczki naturalnie się rozkładają, więc można umieścić je razem z roślinką w ziemi. Całkowita zmiana źle wpływa na roślinę.

Ostateczny termin siewu ogórków gruntowych to początek czerwca. Później mogą nie mieć wystarczająco czasu na rozwój, a wasze plony będą mniejsze. Weź jednak pod uwagę, że przeżyją tylko te, które nie zmarzną.

Kiedy przyjdzie czas na przeniesienie sadzonek, sprawdź, czy masz dobrze przygotowany grunt pod ich uprawę. Gleba pod ogórki gruntowe powinna być przewiewna, ciepła i wilgotna, o pH między od 6,0 do 7,2. Glebę warto przygotować z dodatkiem fosforu i potasu, aby posiadała dla roślinek cenne makroelementy.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i nie chcesz się zniechęcić, poszukaj odmian, które są odporne na choroby, mają wysoką szybkość wzrostu i dopasowane są do klimatu panującego w okolicach waszego ogrodu.

Które ogórki są lepsze?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.