Sezon na truskawki trwa zdecydowanie za krótko. Chcąc pochłaniać je już od końca maja, zapewne zapłacimy krocie. Mimo że te kupne od Pani z pola są przepyszne, to ogromną satysfakcję sprawia nam uprawa w swoim ogródku, szczególnie jeśli plony są udane. Dowiedz się jak sadzić truskawki, aby cieszyć się nimi w pierwsze letnie dni.
Nie dość, że pysznie smakują, to są dobre dla naszego zdrowia. Przede wszystkim są niskokaloryczne, więc możemy ich jeść dużo, w 100 gramach truskawek znajdują się jedynie 32 kalorie. Owoce kryją też w sobie bogactwo witamin, a także mają liczne właściwości upiększające. Z najważniejszych składników warto wymienić witaminy A, E, C, magnez, wapń oraz błonnik. Obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, a zawarte w nich pektyny poprawiają pracę jelit, dlatego jedząc truskawki w prosty i smaczny sposób, możemy uzupełnić niedobory składników odżywczych w naszym organizmie.
Truskawki są aktualnie jednymi z najczęściej uprawianych owoców spośród tych jagodowych, prawdopodobnie dlatego, że ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Tam, gdzie panuje klimat umiarkowany, tam z pewnością znajdziesz pola truskawek. Można je sadzić w praktycznie każdym ogrodzie, ponieważ idealnie czują się w naszym klimacie i są bardzo elastyczne pod względem warunków glebowych.
Bardzo lubią słońce, więc powinniśmy przygotować im możliwie jak najbardziej nasłonecznione stanowisko i zadbać, aby ziemia nie była zbyt piaszczysta lub podmokła. Idealnym momentem sadzenia jest wczesna wiosna, kiedy zejdą ostatnie przymrozki. Mimo że można sadzić je już w kwietniu, jednak warto poczekać do 15 maja, czyli do przysłowiowej Zimnej Zośki, po tym terminie naszym uprawom nie powinny grodzić przymrozki.
Przed przystąpieniem do sadzenia i wybrania odmiany, warto zastanowić się nad naszymi preferencjami smakowymi oraz warunkami panującymi w ogrodzie.
Możemy sadzić od kwietnia aż do jesieni, w zależności, którą z odmian truskawek wybierzemy.
1. Najważniejsze jest miejsce, musi być okryte od wiatru jednak słoneczne praktycznie przez cały dzień.
2. Przekop glebę, aby pozbyć się niechcianych chwastów i szkodników. Warto zadbać, aby podłoże pod truskawki było przepuszczalne, ale niezbyt piaskowe, o lekko kwaśnym odczynie między 5,5-6,5 pH. Warto też zadbać o to, aby ziemia nie była zbyt wilgotna, tego roślinki bardzo nie lubią.
3. Przed zasadzeniem zrób dołki w ziemi o głębokości wystarczającej, aby pomieścić korzenie roślin. Warto zachować odstępy 30-40 cm między sadzonkami, ponieważ truskawki potrzebują przestrzeni.
4. Sadząc roślinki, zwróć uwagę czy korzenie są dobrze zakryte i przykryj ziemią. Warto rozłożyć wokół sadzonek matę ogrodową lub słomę, co zapewni stałą wilgoć, zapobiegnie pojawianiu się chwastów i ochroni truskawki przed chorobami.
5. Zaraz po posadzeniu należy obficie podlać truskawki wodą
Niestety, w ostatnich latach w naszych ogrodach masowo pojawiają się ślimaki nagie, pozbawione muszli. Po zimie bywają bardzo żarłoczne i tworzą gigantyczne straty na naszych posesjach. Zjadają wszystko, co wpadnie im w oko liście, pędy roślin, kwiaty i niestety również owoce wielu roślin ogrodowych. Jednym z ulubionych przysmaków ślimaków są truskawki. Warto stworzyć wokół naszych sadzonek barierę ślimakoodporną stworzoną np. z piasku lub popiołu, przez który będą miały problem się przedostać. W naszym ogrodzie sprawdzamy jednak roślinki kilka razy w ciągu dnia i jeśli zajdzie taka potrzeba to ściągamy je z owoców. Pozostawione nie dadzą nam zjeść ani jednej truskawki.