Kwiecień to czas na truskawki w ogrodzie. Zasadź je teraz i ciesz się zbiorami już pod koniec wiosny

Wszyscy miłośnicy truskawek z tęsknotą wyczekują, aż przyjdzie lato, a owoce znów zawitają w naszym życiu. Choć mnogość ich w sklepach, to najlepiej smakują te rumiane z własnego ogrodu. Są pierwszymi owocami, które dojrzewają jeszcze wiosną. Dlatego jeśli planujesz w tym roku zebrać kosz smacznych truskawek, oto kilka sprawdzonych patentów na sadzenie i pielęgnację tych owoców w twoim ogrodzie.

Sezon na truskawki trwa zdecydowanie za krótko. Chcąc pochłaniać je już od końca maja, zapewne zapłacimy krocie. Mimo że te kupne od Pani z pola są przepyszne, to ogromną satysfakcję sprawia nam uprawa w swoim ogródku, szczególnie jeśli plony są udane. Dowiedz się jak sadzić truskawki, aby cieszyć się nimi w pierwsze letnie dni.

Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie

Za co kochamy truskawki

Nie dość, że pysznie smakują, to są dobre dla naszego zdrowia. Przede wszystkim są niskokaloryczne, więc możemy ich jeść dużo, w 100 gramach truskawek znajdują się jedynie 32 kalorie. Owoce kryją też w sobie bogactwo witamin, a także mają liczne właściwości upiększające. Z najważniejszych składników warto wymienić witaminy A, E, C, magnez, wapń oraz błonnik. Obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, a zawarte w nich pektyny poprawiają pracę jelit, dlatego jedząc truskawki w prosty i smaczny sposób, możemy uzupełnić niedobory składników odżywczych w naszym organizmie.

Od sadzonki do udanych plonów

Truskawki są aktualnie jednymi z najczęściej uprawianych owoców spośród tych jagodowych, prawdopodobnie dlatego, że ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Tam, gdzie panuje klimat umiarkowany, tam z pewnością znajdziesz pola truskawek. Można je sadzić w praktycznie każdym ogrodzie, ponieważ idealnie czują się w naszym klimacie i są bardzo elastyczne pod względem warunków glebowych.

Bardzo lubią słońce, więc powinniśmy przygotować im możliwie jak najbardziej nasłonecznione stanowisko i zadbać, aby ziemia nie była zbyt piaszczysta lub podmokła. Idealnym momentem sadzenia jest wczesna wiosna, kiedy zejdą ostatnie przymrozki. Mimo że można sadzić je już w kwietniu, jednak warto poczekać do 15 maja, czyli do przysłowiowej Zimnej Zośki, po tym terminie naszym uprawom nie powinny grodzić przymrozki.

Przed przystąpieniem do sadzenia i wybrania odmiany, warto zastanowić się nad naszymi preferencjami smakowymi oraz warunkami panującymi w ogrodzie.

Najpopularniejsze odmiany w Polsce to:

  • Senga Sengana – roślinka cechuje się dużymi i soczystymi owocami o intensywnym smaku i aromacie. Jest stosunkowo odporna na mróz i choroby. Owocuje nadczęściej od połowy czerwca do połowy lipca,
  • Clery, Kent i Vibrant – to wczesne odmiany, które owocują w okresie od końca maja do połowy czerwca,
  • Elsanta – odmiana ceniona za duże, jędrne owoce o doskonałym smaku. Jest mniej odporna na choroby, więc wymaga starannej pielęgnacji,
  • Malwina – znana z dużych i bardzo smacznych owoców. Jest odporna na większość chorób. Sadzenie zacząć najlepiej zaraz po ostatnich przymrozkach.

Sadzenie krok po kroku

Możemy sadzić od kwietnia aż do jesieni, w zależności, którą z odmian truskawek wybierzemy.

1. Najważniejsze jest miejsce, musi być okryte od wiatru jednak słoneczne praktycznie przez cały dzień.

2. Przekop glebę, aby pozbyć się niechcianych chwastów i szkodników. Warto zadbać, aby podłoże pod truskawki było przepuszczalne, ale niezbyt piaskowe, o lekko kwaśnym odczynie między 5,5-6,5 pH. Warto też zadbać o to, aby ziemia nie była zbyt wilgotna, tego roślinki bardzo nie lubią.

3. Przed zasadzeniem zrób dołki w ziemi o głębokości wystarczającej, aby pomieścić korzenie roślin. Warto zachować odstępy 30-40 cm między sadzonkami, ponieważ truskawki potrzebują przestrzeni.

4. Sadząc roślinki, zwróć uwagę czy korzenie są dobrze zakryte i przykryj ziemią. Warto rozłożyć wokół sadzonek matę ogrodową lub słomę, co zapewni stałą wilgoć, zapobiegnie pojawianiu się chwastów i ochroni truskawki przed chorobami.

5. Zaraz po posadzeniu należy obficie podlać truskawki wodą

Niestety, w ostatnich latach w naszych ogrodach masowo pojawiają się ślimaki nagie, pozbawione muszli. Po zimie bywają bardzo żarłoczne i tworzą gigantyczne straty na naszych posesjach. Zjadają wszystko, co wpadnie im w oko liście, pędy roślin, kwiaty i niestety również owoce wielu roślin ogrodowych. Jednym z ulubionych przysmaków ślimaków są truskawki. Warto stworzyć wokół naszych sadzonek barierę ślimakoodporną stworzoną np. z piasku lub popiołu, przez który będą miały problem się przedostać. W naszym ogrodzie sprawdzamy jednak roślinki kilka razy w ciągu dnia i jeśli zajdzie taka potrzeba to ściągamy je z owoców. Pozostawione nie dadzą nam zjeść ani jednej truskawki.

Więcej o: