To najczęściej fałszowane przyprawy. W opakowaniu znajdziesz mielone liście, piasek i sierść zwierząt

Która przyprawa jest najczęściej fałszowana? Pierwsze, o czym myślimy, to te najdroższe jak szafran. Okazuje się jednak, że producenci potrafią oszukiwać nawet na tych tańszych, a przy tym znacznie popularniejszych przyprawach. Liderem jest oregano. Co znaleziono w opakowaniach?

Bez przypraw nie wyobrażamy sobie gotowania. To przecież one wzbogacają smak dań. Kupując je, nie myślimy jednak o tym, że w opakowaniu może znaleźć się nie to, czego oczekiwaliśmy. Okazuje się, że w trakcie badania kilku najpopularniejszych, w opakowaniach wykryto mieszanki innych roślin oraz przypraw niż wskazywał producent, ale też zanieczyszczeń, w tym piasku, popiołu, a nawet... sierści zwierząt.

Zobacz wideo Pijesz ją codziennie rano, a czy wiesz jak powstaje? Odwiedziliśmy plantację kawy

To najczęściej fałszowana przyprawa w UE. Zamiast niej kupujesz tańsze zamienniki

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wzięła na tapet konkretną przyprawę - oregano. O jej właściwościach zdrowotnych, jak i walorach smakowych, nie trzeba nikomu mówić. Lebiodka pospolita często i chętnie stosowana jest w przemyśle spożywczym, ale też w medycynie i przemyśle kosmetycznym. Prawdziwe oregano ma charakterystyczny nieco gorzki, korzenny smak i zapach. Pojawia się jednak jeden problem.

Oregano jest najbardziej fałszowaną - tańszymi materiałami roślinnymi - przyprawą w UE

- czytamy w najnowszym biuletynie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W laboratorium GIJHARS w Lublinie przebadano próbki oregano w ramach kontroli jakości handlowej. Poszukiwano zanieczyszczeń innymi roślinami i przyprawami, w tym cząbru, liści laurowych, majeranku, mirtu, liści oliwki i tymianku. Co się okazało?

W próbkach oregano pochodzącego z Egiptu i Turcji znaleziono takie materiały roślinne jak liść oliwki, liść mirtu, liść laurowy, a nawet cząber. Procent zafałszowania u rekordzisty z Egiptu wynosił aż 99,8 proc. To oznacza, że zamiast oregano, klienci kupowali tańszą przyprawę, która z oregano nie miała nic wspólnego.

OreganoOregano Fot. HandmadePictures/iStock

Sierść, włosy, piasek, a nawet popiół. Tak producenci fałszują przyprawy

Oregano nie jest jednak jedyną przyprawą, której dotyczy ten problem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2019 roku przyjrzał się próbkom przypraw, wśród których, poza oregano, znalazły się także szafran, kurkuma i mielone: kmin rzymski, papryka i chili. W trakcie badań w laboratorium stwierdzono szereg niezgodności, w tym fałszowanie innymi roślinami, zanieczyszczenia i dodatki tańszych składników. W najdroższej przyprawie świata, czyli szafranie, wykryto m.in. obecność sierści i włosów. W kminie i mielonym pieprzu z kolei znaleziono podwyższoną zawartość popiołu i piasek.

Jak często kupujesz i stosujesz oregano?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.