Korniszonki, ogórki marynowane, kiszone, konserwowe, po cygańsku lub na słodko - opcji jest tak wiele, że nie sposób chyba wymienić je wszystkie. Do tego dochodzą wariacje z ogórkami w postaci surówek czy sałatek, z których absolutnie najpopularniejszą jest oczywiście mizeria. Czego mogłeś nie wiedzieć o ogórkach?
W letnie dni gaszą pragnienie i przynoszą ochłodzenie. Dzieje się tak, ponieważ w 90 proc. składają się z wody. Zawarte w nich cenne substancje odżywcze poprawiają nasze funkcjonowanie. Ogórki posiadają zdolność odkwaszania organizmu, usuwają toksyny, pomagają zmniejszać obrzęki, a ponadto działają przeciwbólowo na stawy i przyspieszają metabolizm. Dodatkowo zaliczane są do pokarmów zalecanych w profilaktyce antynowotworowej. W ich soczystym miąższu znajdziemy między innymi żelazo, cynk, wapń, potas, magnez, a także witamina C, A, E oraz witaminy z grupy B. Zawierają dużo łatwo przyswajalnego błonnika pokarmowego, są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Zatem istnieje co najmniej kilka powodów, by ogórki włączyć do diety na stałe.
Tradycyjne przepisy sugerują sięgnięcie po ogórki gruntowe. Najlepiej w mizerii sprawdzają się młode i nieprzerośnięte okazy, a usuwanie ich cienkiej skórki nie jest konieczne. Przygotowując mizerię mamy w zwyczaju obierać ogórki, tak robiły nasze babcie i mamy, a my podtrzymujemy tradycję. Warto jednak pamiętać, że to skórka jest najbardziej wartościowym elementem całego ogórka. Zawarte w niej antyoksydanty hamują starzenie się komórek i to dzięki nim zachowujemy młodą cerę. Dlatego lepiej porządnie wymyć ogórki niż pozbywać się skórki.
Przepisy na sałatkę ogórkową różnią się w zależności od regionu, a nawet kraju. Na Mazowszu i Kujawach najczęściej przyrządzana jest na słodko i dosładzana cukrem, miodem lub dodatkiem słodkiej śmietany. Na Podlasiu największą popularnością cieszy się mizeria zakwaszana, z dodatkiem roztartej cebuli i czosnku. Na Węgrzech, gdzie również jest znana, do mizerii dodaje się słodką zmieloną paprykę, czosnek, a całość skrapla octem jabłkowym. Natomiast we włoskich przepisach znajdziemy sałatkę z ogórków, czasem z dodatkiem kukurydzy i śmietany, której nazwa brzmi: insalata della miseria.