Młoda kapusta to bezkompromisowa królowa wiosny. Zawsze robię ją z dodatkami i wychodzi palce lizać

Młoda kapusta najlepiej smakuje z klasycznymi dodatkami. Tu króluje jakość i babcina receptura, w której na próżno szukać fikuśnych składników i innych udziwnień. Wystarczy wszystko poddusić i dobrze doprawić, by powstał rewelacyjny dodatek do obiadu lub zdrowa przekąska.

Wiosna wkroczyła do kuchni, a także na bazary i do lokalnych warzywniaków, gdzie półki uginają się od rozmaitych dóbr. O tej porze roku w menu królują ziemniaczki, nowalijki, szpinak czy rozmaite zioła. Wyjątkowym składnikiem jest jednak młoda kapusta, którą można przygotować na wiele sposobów, jednak ten z babcinego przepiśnika uchodzi w wielu domach za najlepszy. 

Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki - kapusta małosolna!

Młoda kapustka w tym wydaniu smakuje najlepiej. Ten dodatek jest jednak obowiązkowy

Przepis na młodą kapustkę to kulinarny banał, ale i jednocześnie prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów. Połączenie kilku prostych i tanich składników niemalże rozpływa się w ustach i natychmiast pobudza zmysły, przypominając wiejską kuchnię babci. Tu twierdzenie "mniej, znaczy więcej" idealnie się sprawdza, bo lista składników jest mocno ograniczona, a efekt wow jest gwarantowany. 

Nie da się ukryć, że młoda kapusta zasmażana z dodatkami to piedestał wśród sezonowych rarytasów. Poza dorodną i zieloną główką warto skusić się też na odrobinę skwarek z boczku, solidną porcję koperku i oczywiście masło, które doskonale podkreśli smak naszego specjału. Poniżej zdradzamy w paru krokach jak przygotować tę kapuścianą rewelację. 

Młoda kapusta w najprostszej wersji, która działa na wszystkie zmysły

Składniki: 

  • główka młodej kapusty,
  • 150-200 g boczku - można pominąć,
  • 100 g masła,
  • sok z cytryny,
  • pęczek koperku,
  • sól,
  • cukier,
  • woda,
  • grubo mielony pieprz.

Sposób przygotowania: 

  1. Główkę kapusty obierz z zewnętrznych liści, następnie przekrój na cztery części.
  2. Pamiętaj, by dokładnie usunąć głąb. Następnie warzywo drobno poszatkuj, przepłucz wodą, aby usunąć ewentualne drobiny piasku lub inne zanieczyszczenia.
  3. Tak przygotowaną kapustę przełóż do dużego garnka. Dodaj pół szklanki wody i duś warzywo pod przykryciem przez około kwadrans. 
  4. W tym czasie warto przygotować skwarki na suchej patelni - tłuszcz jest zbędny, bo wytopi się z boczku. 
  5. Wracamy do naszej kapusty. Po upływie 15 minut dodaj sok z cytryny i gotuj warzywo bez przykrycia. 
  6. Na koniec dodaj drobno posiekany koperek, skwarki, masło, sól, pieprz i sok z cytryny. Tak przygotowaną kapustę starannie wymieszaj i gotowe. 
  7. Młoda kapustka smakuje doskonale jako dodatek do dania głównego np. do kotletów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaserwować ją solo z kromką chleba lub jako swojską przystawkę. 
Więcej o: