Młoda kapusta zasmażana to najlepszy dodatek do obiadu. Poza dorodną główką stawiam też na dodatki

Królowa wiosny jest tylko jedna - mowa tu oczywiście o młodej kapuście zasmażanej, która każdy obiad zmieni w poezję smaków. Dorodna główka to jednak nie wszystko, a cały sekret obłędnego smaku tkwi w szczegółach oraz dodatkach. Sprawdź, co zatem dorzucić do garnka, by było kolorowo, aromatycznie i smacznie jak u babci.

Wiosenne menu to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Na talerzach goszczą różnorodne i kolorowe warzywa takie jak szparagi, ziemniaki, szpinak, rzodkiewki, ogórki i wiele, wiele innych smakowitości. Dzisiaj pod lupę bierzemy jednak młodą kapustkę, którą wystarczy zasmażyć z dodatkami, by smakowała lepiej niż nie jeden specjał z restauracji. 

Zobacz wideo Przepis na gołąbki bez zawijania

To najprostszy przepis na młodą kapustę. Poszatkuj, zasmaż i dopraw

Wiosna wkroczyła do kuchni, a także na bazary i do lokalnych warzywniaków, gdzie półki uginają się od rozmaitych dóbr. Grzechem byłoby nie wykorzystać tych wszystkich obłędnych produktów. Z naszym przepisem poznasz najprostszy sposób na młodą kapustę zasmażaną, która smakuje równie dobrze, jak ta od babci. Jej sekretem są bowiem dodatki - bez nich lepiej nawet nie zaczynać gotowania

Młoda kapusta nie lubi przekombinowania, jednak solo także nie smakuje wybitnie. Warzywo warto więc wzbogacić o chrupiące, słone skwarki z boczku, a także sok z cytryny, masło i solidną porcję świeżo mielonego pieprzu. Na koniec wszystko zdobimy posiekanym pęczkiem koperku i już można się zajadać najlepszym, wiosennym daniem w swojskiej wersji. Szczegółowy przepis krok po kroku zdradzamy poniżej. 

Młoda kapusta zasmażana - przepis na tradycyjny smak rodem z polskiej wsi

Składniki: 

  • główka młodej kapusty,
  • 100 g masła,
  • sok z cytryny,
  • pęczek koperku,
  • 200 g boczku - można pominąć,
  • sól,
  • cukier,
  • woda,
  • grubo mielony pieprz.

Sposób przygotowania: 

  1. Kapustę obierz z zewnętrznych liści i przekrój na cztery części. Usuń z każdego kawałka głąb i przejdź do siekania na mandolinie lub krojenia kapusty nożem. Kawałki nie powinny być zbyt duże. 
  2. Poszatkowane warzywo wrzuć do dużego garnka. Dodaj pół szklanki wody i duś kapustę pod przykryciem przez około kwadrans. Wskazówka - moc palnika nie powinna być zbyt duża, wówczas może dojść do przypalenia kapusty lub naczynia.
  3. W tym czasie pokrój w kostkę boczek i smaż go na suchej patelni do otrzymania chrupiących skwarków. 
  4. Kapustę dopraw teraz solą, cukrem, pieprzem i sokiem z cytryny. Duś całość bez przykrycia przez kolejne 10-15 minut. 
  5. Na koniec dodaj masło i drobno posiekany koperek. Wszystko wymieszaj i gotowe. 
  6. Młodą kapustę zasmażaną można serwować jako dodatek do dania głównego np. kotletów lub przystawkę. Smacznego!
Więcej o: