Jak pozbyć się mszyc z ogrodu? To łatwiejsze niż myślisz. Przyda się iście polskie warzywo

Mszyce zaatakowały twój ogród i obsiadły gromadami pomidory i róże? Spokojnie, mamy na to sposób. Założę się, że niewiele osób zna ten sposób na mszyce, a wystarczy jedno warzywo ulubione przez Polaków i towarzysz. Taki naturalny oprysk rozwiąże problem na dobre.

Każdy miłośnik róż, pomidorów innych roślin ogrodowych doskonale wie, że mało który owad jest tak uciążliwy i trudny do zwalczenia, jak mszyca. Oczywiście na rynku jest cała masa środków i oprysków, ale jeśli nie chcesz narażać swoich róż na działanie silnej chemii, wykorzystaj ten naturalny oprysk na mszyce. Soda jest skuteczna, owszem, ale nie tak, jak ukochane warzywo wszystkich Polaków. Mówimy oczywiście o cebuli. Przyda się także czosnek. 

Zobacz wideo

Jak zwalczyć mszyce? Domowe sposoby są najlepsze

  • 1 duża żółta cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 l wody

Domowy oprysk na mszyce: sposób wykonania:

  1. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Ząbki czosnku zgnieć nożem - nie musisz ich obierać.
  2. Posiekaną cebulę przełóż do rondelka i zalej wodą. Na niewielkim ogniu zagotuj i gotuj przez ok. 20 minut. Wyłącz palnik.
  3. Do gorącego, ale nie gotującego się już wywaru dodaj czosnek i pozostaw całość do całkowitego ostygnięcia.
  4. Ostudzony wywar odcedź i przelej do naczynia ze spryskiwaczem. Następnie w odległości ok. 15 cm spryskaj roślinę. Następnego dnia mszyc powinno być zdecydowanie mniej. Czynność powtarzaj do skutku. 

Jak rozpoznać mszyce?

Pewnie wielu z was doskonale wie, jak rozpoznać mszyce, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i na listkach lub łodygach swoich roślin skupisko malutkich owadów. Mszyce mogą przybierać różne barwy - bywają jasne, niemal białe, jasnozielone lub ciemne. Mają dwie pary skrzydeł, a okres ich występowania przypada wiosną, kiedy z jaj wykluwają się larwy samic. Latem i jesienią wykluwają się samce.

Mszyce żywią się sokiem z roślin i na łodygach i liściach składają jaja. Są niebezpieczne nie tylko dlatego, że wysysają soki, lecz także przenoszą groźne dla roślin wirusy. Jednak z łatwością możesz się ich pozbyć i wcale nie musisz używać środków chemicznych. Jak już wiesz, wystarczy cebula, czosnek i woda, a mszyce będą uciekać, gdzie pieprz rośnie.

Stosujesz naturalne nawozy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.