Kiedy pomidory do gruntu? Ogrodnicy są zgodni. Wstrzymaj się do tej daty, bo nic ci nie urośnie

Od jakiegoś czasu ceny pomidorów w sklepach przerażają, przez co sporo osób decyduje się na ich uprawę w przydomowych ogródkach. Choć wymagają od nas pracy i uwagi, nie ma nic pyszniejszego od pachnącego pomidora prosto z krzaka. Pogoda zrodziła w naszych głowach pytanie: kiedy pomidory do gruntu?

Niejeden ogrodnik marzy o uginających się gałązkach, pełnych pękatych, dorodnych pomidorów. To zapewne bardzo satysfakcjonujący widok, kiedy po okresie dbania i pielęgnacji, pomidorowe sadzonki wyrastają w bujne krzaczki przynoszące obfity plon. Aby jednak tak było, należy trzymać się terminów w kalendarzu i zgodnie z nim wykonywać wszelkie prace związane z uprawą.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Kiedy pomidory do gruntu? Tradycyjnie po "zimnej Zośce"

Większość poradników ogrodniczych nakazuje wstrzymanie się ze wsadzaniem upraw warzywnych do gruntu przed 15 maja, czyli przed "zimną Zośką". Przyjmuje się, że noce w połowie maja zaczynają być cieplejsze i nie grożą nam więcej przymrozki. Zanim sadzonki pomidorów trafią do gruntu, należy je najpierw odpowiednio zahartować. To bardzo ważny zabieg, dzięki któremu młode rośliny przyzwyczają się do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Przez pierwsze 2 dni wynosimy sadzonki na zewnątrz, na 1-2 godziny, do zacienionego miejsca. Przez kilka kolejnych dni wydłużamy stopniowo ich przebywanie na dworze. Następnie wystawiamy je na słońce, a pod koniec hartowania zostawiamy je na zewnątrz również na noc. Po takim zabiegu są one gotowe do wsadzenia w ziemię.

O czym należy pamiętać, wsadzając pomidory do gruntu? Kilka przydatnych porad

Pomidory nie są bardzo wymagające w uprawie. Jeśli zadbamy o nie w odpowiedni sposób, to odwdzięczą nam się okazałymi krzaczkami pełnymi owoców. Oto kilka warunków, które warto spełnić.

  • Odpowiednia pogoda. Aby sadzonki miały najlepsze warunki do przyjęcia się, należy zadbać o to, by ziemia była nagrzana. Wskazany jest ciepły, bezdeszczowy dzień, jednak należy unikać pełnego słońca.
  • Podłoże. Gleba powinna zostać dokładnie przekopana i wzbogacona w wysokiej jakości nawóz ekologiczny. Wart wykorzystać do tego gnojówkę, wykonaną ze świeżego, końskiego obornika.
Sadzonka pomidora
Sadzonka pomidora Fot. irkus / iStock
  • Głębokość sadzenia. Wykopujemy dołki na głębokość odpowiadającą połowę długości rośliny. Dzięki temu cała zakopana łodyga ukorzeni się i roślina będzie miała większą powierzchnię do czerpania z ziemi składników odżywczych.
  • Nawodnienie. Trzeba zadbać o to, aby sadzonki miały utrzymaną stałą wilgotność podłoża. Nie należy dopuścić do przesuszenia w upalne dni. Aby zapobiec rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, trzeba pilnować, aby nie moczyć liści i łodyg roślin.

Po tak przeprowadzonej pielęgnacji nie pozostaje nam nic innego, tylko czekać na zebranie owoców naszej pracy. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: