Seler korzeniowy już dawno zdobył uznanie za swój wyrazisty smak i wszechstronne zastosowanie w kuchni. Jego chrupiące, lekko słodkawe korzenie są cenione za wartości odżywcze. W Polsce wykorzystuje się go na wiele sposobów. Głównie jako składnik do zup, w tym uwielbianego rosołu, ale też do gulaszy, potraw duszonych czy sałatki wielowarzywnej.
Aby mieć pewność co do jakości używanego przez nas warzywa warto uprawiać go samodzielnie we własnym ogrodzie. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie rozsady. Wysiew wykonujemy wtedy w pierwszej połowie lutego, a gotowe i silne sadzonki wysadzamy do gruntu w drugiej połowie maja. Jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, nic straconego. Wiele sklepów ogrodniczych proponuje sadzonki warzyw w swojej ofercie.
Wybór odpowiedniego miejsca do sadzenia sadzonek selera korzeniowego ma kluczowe znaczenie dla ich późniejszego wzrostu i plonowania. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji.
Ponadto, jeśli to możliwe, warto przestrzegać zasad rotacji upraw, czyli unikania sadzenia selera w tym samym miejscu w kolejnych latach. Rotacja upraw pomaga zapobiegać zmęczeniu gleby, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i szkodników oraz poprawia ogólną jakość gleby. Zachowaj także odpowiednie odstępy między roślinami. Posadź je w rozstawie 20 na 30 centymetrów. Zbyt gęste umiejscowienie może prowadzić do konkurencji o światło, wodę i składniki odżywcze, co może osłabić rośliny i zmniejszyć plony. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.