Mało kto o niej słyszał, a na jelita działa lepiej niż siemię lniane. Wystarczy 1 łyżeczka do napoju

Uwielbiasz działanie siemienia lnianego i często z niego korzystasz w swojej kuchni? W takim razie musisz wiedzieć także o dobroczynnym działaniu babki płesznik. To wielka pomoc w przypadku problemów jelitowych, ale nie tylko. Jej działanie pomaga też w innych dolegliwościach.

Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina z rodziny babkowatych, która jest rodzimą rośliną Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Jest uprawiana również w innych regionach, w tym w Indiach i na Bliskim Wschodzie, ze względu na jej właściwości. Jest to roślina zielna o długich, wąskich liściach rosnących w różyczce przy ziemi. Kwiaty są niewielkie, białe lub kremowe, zebrane w kłosy na szczycie długiej łodygi. Nasiona babki płesznik są małe, o brązowej barwie, a ich rozmiar jest porównywalny do nasion sezamu.

Zobacz wideo Pokochasz dynię w tej odsłonie. Klasyczne kopytka płaczą z zazdrości

Na co działa babka płesznik? Jej zastosowanie jest wszechstronne

Nasiona babki płesznik są używane jako naturalny środek przeczyszczający i regulujący pracę jelit. Zawierają bowiem duże ilości błonnika (znacznie więcej niż siemię lniane), który pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelitowej. Ponadto:

  • Błonnik zawarty w nasionach babki płesznik może pomagać w regulacji poziomu glukozy we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą.
  • Regularne spożywanie nasion babki płesznik może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi.

Na co działa babka płesznik? Jej zastosowanie jest wszechstronneNa co działa babka płesznik? Jej zastosowanie jest wszechstronne Na co działa babka płesznik? Jej zastosowanie jest wszechstronne Foto: iStock.com/ marinesea

Ile dziennie można zjeść babki płesznik i w jakiej formie? Jest wiele możliwości

Jeżeli chcemy korzystać z dobrodziejstwa tych nasion, należy zwrócić uwagę na zalecaną dawkę. Jest to maksymalnie 8 łyżeczek dziennie dla osoby dorosłej. Jaka forma ich przyjęcia jest najlepsza? Opcji jest kilka. Można je rozpuścić w wodzie czy soku owocowym. Wystarczy dodać łyżeczkę lub dwie nasion do szklanki płynu i dobrze wymieszać. Po chwili wchłoną one napój, tworząc galaretowatą konsystencję, którą należy wypić. Idealnie sprawdzi się też jako dodatek do posiłków, takich jak jogurty, musli, owsianka, koktajle białkowe, sałatki czy zupy. Dodanie ich do potraw nie tylko zwiększa zawartość błonnika, ale także nadaje im lekko chrupiącą teksturę. Ważne jest jednak, aby wypić dużo wody po spożyciu nasion, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie.

Przed rozpoczęciem stosowania nasion babki płesznik zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli osoba ma jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmuje leki. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i regularne picie dużej ilości wody, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z przewodem pokarmowym. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Na problemy jelitowe zawsze stosuję?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.