To najlepszy przepis na kociołek z ogniska. Rozpoznasz po kruchym mięsie i miękkich warzywach

Przepis na kociołek z ogniska jest w moim domu od pokoleń. Niegdyś recepturę przygotował mój pradziadek. Niezmamienie trzymamy się jej od lat. Na spotkaniach rodzinnych nie może go zabraknąć, a znika ze stołu jako pierwszy.

Kociołek żeliwny to tradycyjne naczynie kuchenne, które jest powszechnie używane w wielu kuchniach na całym świecie, szczególnie popularne w kuchniach regionalnych, takich jak węgierska, rumuńska czy polska. Danie, które jest przygotowywane w tym naczyniu, często nazywane jest po prostu "kociołkiem". Przepisów na jego przygotowanie jest wiele, lecz najlepszy przed laty sporządził mój pradziadek.

Zobacz wideo Co na grilla? Proponujemy rybę, ziemniaki z boczkiem oraz słodki deser

Idealny kociołek na grilla? Tego dania nie może zabraknąć podczas przyjęć z rodziną i znajomymi

Do przygotowania kociołka, który idealnie sprawdzi się podczas przyjęć z grillem, potrzebować będziemy kilku składników:

  • 1 kg mięsa wieprzowego (np. szynka, łopatka), pokrojonego w kostkę;
  • 500 g kiełbasy wiejskiej, pokrojonej w plasterki;
  • 2 cebule i 3 posiekane ząbki czosnku;
  • 3 marchewki, pokrojone w plasterki;
  • 3 średnie ziemniaki, pokrojone w kostkę;
  • 1 puszka pomidorów krojonych;
  • 1 puszka koncentratu pomidorowego.

Ponadto przygotowaną powinniśmy mieć też łyżkę papryki słodkiej i kminku, olej do smażenia, 1 litr bulionu warzywnego lub wody, a także pieprz i sól do smaku.

Najlepszy kociołek? Przepisy są różne jednak ja korzystam tylko z jednego

Przed laty mój pradziadek przygotował przepis na kociołek, z którego korzysta do teraz cała moja rodzina. Sposobu przygotowania nie zmieniliśmy przez lata. Gotowanie zaczynamy od rozgrzania oleju w żeliwnym kociołku. Następnie wrzucamy pokrojone mięso i kiełbasę, i smażymy, aż będą dobrze zarumienione. Dodajemy posiekaną cebulę i czosnek, następnie czekamy, aż będzie miękka i lekko złocista. Teraz dodajemy pokrojone marchewki i ziemniaki i ponownie czekamy kilka minut.

Kociołek z wołowiną. Przepis na gorące zakończenie mroźnego kuligu. Zrobisz go w zaciszu domowym
Kociołek z wołowiną. Przepis na gorące zakończenie mroźnego kuligu. Zrobisz go w zaciszu domowym Fot. Pixabay, cstibi

Na koniec dodajemy pomidory krojone wraz z sokiem, koncentrat pomidorowy, paprykę słodką, kminek, sól i pieprz do smaku. Wlewamy bulion warzywny lub wodę. Ostatni etap to przykrycie kociołka pokrywką i gotowanie na delikatnym palenisku przez około 1-2 godziny, aż wszystkie składniki będą miękkie, a smaki dobrze się połączą. Co jakiś czas mieszamy, aby zapobiec przyklejeniu się potrawy do dna. Smacznego. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: