Koperek bez problemu możemy zamrozić i cieszyć się jego smakiem w chłodne dni. Dzięki temu procesowi po rozmrożeniu wszystkie walory smakowe i zapachowe zostaną zachowane. Jeśli często używacie tego zioła do przygotowywania potraw, koniecznie dowiedzcie się jak prawidłowo przygotować je do zamrożenia.
W wielu polskich domach znajdziemy zamrożony koperek w różnych opakowaniach po spożytych produktach. Często więc przechowuje się go w pudełkach po serkach, lodach czy sałatkach pakowanych na wynos. Okazuje się to dużym błędem, ponieważ każde z nich ma swoje określone zastosowanie i często nie nadaje się do mrożenia. Taka praktyka może okazać się wręcz szkodliwa, gdyż niektóre z opakowań mogą uwalniać związki chemiczne nienadające się do spożycia.
Jeśli chcemy przygotować koperek do zamrożenia, musimy spełnić kilka warunków, aby zrobić to dobrze i zachować najwyższą jakość naszej przyprawy. Na samym początku dokładnie myjemy koperek pod bieżącą wodą i układamy go na ręczniku. Osuszamy ręczniczkiem papierowym i dokonujemy przeglądu zioła. Zwracamy uwagę na to, czy nie ma żadnych zwiędłych łodyżek i usuwamy wszystkie podejrzane roślinki. Kiedy upewniliśmy się, że wszystkie łodyżki są zdrowe i osuszone, siekamy koperek tak drobno, jak potrzebujemy i dzielimy na porcje.
Tak przygotowany koperek przekładamy do woreczka strunowego i szczelnie zamykamy, starając się wypuścić z niego jak najwięcej powietrza. Po zamrożeniu, w razie konieczności, woreczek otwieramy, wyjmujemy pożądaną ilość koperku, zasuwamy i z powrotem wkładamy do zamrażalnika. Pamiętajmy jednak, by zrobić to w szybkim tempie, żeby nie doszło do rozmrożenia. Koperek z powodzeniem można również przechowywać w zamrażarce w szklanych słoiczkach. Należy wtedy zadbać o to, by przed włożeniem do nich porcji ziół, wyparzyć je, dokładnie wysuszyć i dobrać szczelną nakrętkę. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.