Jak odstraszyć szpaki? Posadź ten krzak. Ja też najpierw wyśmiałam ten pomysł, ale on naprawdę działa

Jak odstraszyć szpaki? Nie są to mile widziani goście w naszym ogrodzie, ale na szczęście jest na to kilka skutecznych sposobów na to, by się ich pozbyć. Gdy usłyszałam, że wystarczy posadzić ten krzak, wybuchłam śmiechem. Ale... teraz muszę zwrócić tej osobie honor.

Ptaki wyjadają owoce na krzewach i drzewkach owocowych, ale my wcale nie musimy się na to godzić. Doskonale znam ból wyjedzonych z drzewa czereśni i wiśni, w których w ogóle nie zdążyłam się rozsmakować. Do tej pory "karmiłam" owocami ptaki, a mi pozostawały jedynie liście do sprzątnięcia. Tak przecież być nie może! Wszystkie owoce powinny zostać dla nas.

Zobacz wideo Letni, czereśniowy cobbler

Jak odstraszyć szpaki? Lepiej humanitarnie, bo są pod ochroną 

Szpaki są w Polsce pod ochroną i nie wolno im robić krzywdy. Trzeba więc postawić na humanitarne sposoby, jeśli chcemy pozbyć się ich ze swojego ogrodu. W pobliżu drzew owocowych, w których lubują się szpaki, warto posadzić krzaki morwy. Są ulubioną przekąską tych ptaków i z pewnością zostawią w spokoju drzewka owocowe. 

Jak pozbyć się szpaków? Domowe sposoby na niechcianych gości 

Jak pozbyć się szpaków? Powieszenie w ogrodzie płyt CD może zadziałać. Pod wpływem promieni słonecznych będą błyszczeć, co zdenerwuje ptaki i nie będą już łase na owoce. Świetnie sprawdzi się też puszki po napojach. 

Sprawdzi się też zabezpieczenie drzewek owocowych odpowiednią siatką lub firaną, dzięki czemu szpaki będą miały trudniejszy dostęp do uwielbianych przez nie owoców. Niektórzy decydują się też na ustawienie w ogrodzie makiet ptaków drapieżnych, które są naturalnym zagrożeniem dla szpaków - sokołów lub kruków. Warto ustawić je wysoko i w dobrze widocznym miejscu. Najlepiej wybrać takie figurki czy makiety, by pokazywały na ptaka w locie. Poruszane przez wiatr będą przestrachem dla szpaków.  

Jaki masz sposób na szpaki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.