Polaków już wkrótce czeka spore wyzwanie. "Konsument będzie musiał się przyzwyczaić"

Już od przyszłego roku czekają nas zmiany dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu poszczególnych grup odpadów. Konsumenci będą się musieli przyzwyczaić m.in. do nowego systemu kaucyjnego. Co się zmieni?

Temat segregacji śmieci budzi w Polakach mieszane odczucia. Choć większość skrupulatnie dzieli odpady na poszczególne grupy, to niektórzy powątpiewają w celowość działań. Już od przyszłego roku czekają nas jednak duże zmiany w tym zakresie. Na co powoli przygotowują się przedsiębiorcy, samorządy i obywatele?

Zobacz wideo Jak żyć bardziej eko w 2024 roku? "Musimy się zacząć ograniczać"

Zmiany w segregacji odpadów. W 2025 r. zacznie obowiązywać system kaucyjny

W 2025 zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie segregacji niektórych odpadów. Z dniem pierwszego stycznia wprowadzony zostanie system kaucyjny dotyczący butelek plastikowych i szklanych oraz metalowych puszek. Kaucją zostaną objęte plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów, butelki szklane wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 l oraz puszki do pojemności jednego litra.

- System kaucyjny jest zupełnie nowym rozwiązaniem i konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że będzie musiał wrócić do sklepu i oddać puszkę po wypitym napoju, aby otrzymać kaucję, którą wcześniej zapłacił - mówi Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group, cytowany przez portalsamorządowy.pl. Ekspert dodaje, że prowadzona do tej pory selektywna zbiórka nie daje takich efektów, jakich byśmy chcieli. - Nie jest też na tyle wygodna dla klienta i konsumenta. Dlatego przyszły rok przyniesie szereg zmian - wyjaśnia.

Duże sklepy z nowymi obowiązkami. Polskie prawo dostosowuje się do unijnych wymogów

Duże zmiany zauważymy najpierw w sklepach o powierzchni powyżej 200 m². Markety będą miały obowiązek odbierania pustych opakowań i zwracania konsumentom pobranej przy zakupie kaucji. Ułatwieniem ma być brak obowiązku okazania dowodu zakupu, czyli paragonu lub faktury. Mniejsze sklepy będą mogły dobrowolnie uczestniczyć w systemie kaucyjnym.

Nowe rozwiązanie ma na celu dostosować polskie przepisy do wymogów Unii Europejskiej, m.in. unijnej dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska na marcowej konferencji prasowej poinformowała o propozycji niedoliczania VAT-u do kaucji. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie wyniesie kaucja. Informacja ta pojawi się w przyjętym przez rząd rozporządzeniu.

Więcej o: