Ciasta ucierane to jedne z najprostszych i najszybszych ciast. Tradycyjnie wykonywało się je ręcznie - ucierając składniki w makutrze przy pomocy drewnianej pałki. Dziś większość pracy wykonuje za nas mikser, więc przygotowanie idzie naprawdę ekspresowo. Szybkość i prostota wykonania sprawiają, że jest to idealny wypiek w awaryjnych sytuacjach, np. kiedy pojawiają się niezapowiedziani goście. Tym bardziej, że ciasta ucierane bazują na samych podstawowych składnikach, które większość z was zapewne ma w domu.
Do wykonania przepisu potrzebujecie tylko jajek, cukru, mąki, proszku do pieczenia oraz masła. Cały sekret tkwi w odpowiedniej kolejności ucierania składników. Należy też zadbać o to, aby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej. Jeśli przechowujecie jajka w lodówce to, zanim weźmiecie się do pracy, wrzućcie je na 10 minut do ciepłej wody.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Zaczynamy od porządnego utarcia jajek z cukrem, aż do otrzymania jasnej, gęstej i puszystej masy. Jest to najdłuższy etap, zajmuje nawet do 10 minut. Nie obawiajcie się tak długiego miksowania - piany na całych jajkach nie da się "przebić".
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Następnie dodajemy przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i miksujemy na wolnych obrotach do połączenia składników. Na koniec, nie przerywając miksowania, wlewamy roztopione i ostudzone masło.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Kiedy ostatnie smugi masła znikną z powierzchni ciasta, wyłączamy mikser i przekładamy ciasto na blachę. Proporcje podane w przepisie wystarczają na tortownicę o średnicy 22 cm. Możecie też wykorzystać prostokątną blaszkę o wymiarach 20x30 cm. Wybraną blachę należy wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować masłem i posypać mąką.
Ciasta ucierane są dość słodkie, dlatego idealnie komponują się z kwaskowatymi owocami. Możesz wykorzystać dowolne, sezonowe owoce, ale moim zdaniem, prawidłowy wybór jest tylko jeden – rabarbar. Co ciekawe, choć w kuchni stosujemy rabarbar tak jak owoce, to jest zaliczany do warzyw. Zupełnie nie przeszkadza to jednak w wykonaniu tego ciasta, a dodatkowo z czystym sumieniem można go zaliczyć na poczet dziennej porcji warzyw.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Do ciasta ucieranego wykorzystuję 3-4 łodygi rabarbaru. Wystarczy je pokroić w 1 cm kawałki i rozłożyć na cieście. Nie ma potrzeby obtaczać ich w cukrze lub mące ziemniaczanej. Nie trzeba też obierać łodyg rabarbaru z włóknistej skórki - jej łykowatość zniknie po upieczeniu. Ponadto to właśnie skórce zawdzięczamy piękny, różowy kolor, który po podgrzaniu staje się jeszcze bardziej intensywny.
Idealnym zwieńczeniem ciasta z rabarbarem jest chrupiąca kruszonka. Najbardziej powszechny przepis na kruszonkę zakłada użycie składników - mąki, cukru oraz masła - w proporcji 2:1:1. Składniki należy rozcierać w palcach do momentu, aż połączą się w grudki ciasta.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Kruszonka przygotowana z podanych proporcji wychodzi naprawdę mocno chrupiąca i swoją strukturą doskonale uzupełnia miękkie, lekko gąbczaste ciasto. Jeśli wolisz delikatniejszą kruszonkę, to dodaj odrobinę więcej masła, a drobny cukier zamień na cukier puder.
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Ten tradycyjny przepis na ucierane ciasto z rabarbarem i kruszonką nie poddaje się wielu modyfikacjom. Zachowując podane poniżej proporcje, można zmienić jedynie rodzaj mąki oraz cukru. Zarówno do ciasta ucieranego, jaki i do kruszonki można wykorzystać jasną mąkę orkiszową. W obu przypadkach można też użyć drobnego brązowego cukru lub cukru pudru.
Aby uniknąć zakalca, zadbaj o to, by wszystkie składniki ciasta były w temperaturze pokojowej. Nie skracaj też czasu wypieku, nawet kiedy wierzch ciasta szybciej się zarumieni. W takiej sytuacji lepiej przykryć wierzch ciasta folią, aby uniknąć przypalenia i kontynuować pieczenie zgodnie ze wskazanym czasem. Ciasta ucierane zawierają dużo tłuszczu i są dość ciężkie. Potrzeba sporo czasu, żeby środek ciasta był odpowiednio upieczony.
Ciasta ucierane nie lubią też nagłych zmian temperatury. Postaraj się nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia, jeśli nie jest to konieczne. Po zakończeniu pieczenia pozwól ciastu ostygnąć w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach.
Ciasto ucierane przechowuj w lodówce lub chłodnej spiżarni do 3-4 dni. Aby nie wysychało, włóż je do pojemnika lub owiń folią spożywczą.
Składniki na ucierane ciasto z rabarbarem:
Składniki na kruszonkę:
Dodatkowo:
fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska
Ciasto z rabarbarem i kruszonką. Sposób przygotowania:
Spodobał ci się ten przepis na ciasto z rabarbarem? A może masz pytania? Zostaw komentarz lub napisz do nas na adres: haps_redakcja@agora.pl. Zachęcamy też do głosowania w naszej sondzie.