Ten chleb żytni to absolutna petarda. Zawsze się udaje. Kluczem jest zakwas 3/3/5

Choć pieczywo dziś dostać można od ręki i niemal na każdym rogu, nie ma jak świeży chleb prosto z własnego piekarnika. Chleb żytni upieczony w domu to łatwizna, a smak i zapach są tak apetyczne, że aż ślinka cieknie. Kluczem do sukcesu jest tu zakwas.

Wiele osób zgodzi się, że domowy chleb smakuje o wiele lepiej niż przyniesiony z piekarni. Dłużej też zachowuje świeżość, jest też zdrowszy, a ty dobrze wiesz, co trafia do środka. Chleb żytni wyrabiany jest z mąki żytniej i na żytnim zakwasie, czasem z dodatkiem drożdży. To zakwas jest tu kluczowy, ale jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz. To od zakwasu warto zacząć, musi bowiem chwilę popracować.

Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić

Jak upiec chleb z mąki żytniej? Zapamiętaj tę zasadę

Zakwas odpowiedzialny jest nie tylko za apetyczny aromat i smak chleba, lecz także za jego wyrastanie w piekarniku, a później także za jego większą trwałość. W trakcie procesu fermentacji mąki wytwarzane są bakterie i kultury drożdży. W przygotowaniu zakwasu w domu ważna jest odrobina cierpliwości, wszystko zajmuje bowiem 5 dni. Sam przepis jest na szczęście łatwy do zapamiętania. Wystarczy zapisać zasadę 3/3/5, czyli 3 łyżki mąki, 3 łyżki wody przez 5 dni.

Jak zrobić chleb żytni w domu? Zacznij od zakwasu, a wszystko się uda

Na początek przygotuj szklany słoik. Rano do środka wsyp wspomniane 3 łyżki mąki żytniej i 3 łyżki przegotowanej letniej wody. Zamieszaj drewnianą łyżką, słoik przykryj gazą, ręcznikiem papierowym lub ściereczką, zabezpiecz gumką i odstaw w zacienione i ciepłe miejsce. Po 12 godzinach ponownie zamieszaj zakwas. Rankiem drugiego dnia do zakwasu dodaj ponownie 3 łyżki mąki, 3 łyżki wody, znów zamieszaj i przykryj.

Zauważysz, że zakwas już zaczął pracować i pojawiły się pęcherzyki powietrza. Wieczorem znów zamieszaj. Tę procedurę powtarzaj łącznie przez 4 dni, od momentu startu powinno więc minąć 5 dni. Ostatniego dnia zakwas powinien być gotowy, a więc mieć lekko kwaśny i winny zapach oraz wyraźnie widoczne pęcherzyki powietrza.

Chleb żytni domowy - potrzebne składniki:

Za przygotowanie ciasta najlepiej zabierz się rankiem, będzie bowiem potrzebować kilku godzin do wyrośnięcia.

  • 600 g mąki żytniej pełnoziarnistej,
  • 2 szklanki letniej wody,
  • 150 g zakwasu żytniego,
  • 1 czubata łyżeczka soli,
  • garść nasion, np. słonecznika.
Domowy chleb żytni
Domowy chleb żytni Hihitetlin /Shutterstock

Do dużej miski przesiej mąkę i sól. Stopniowo wlewaj letnią wodę, cały czas mieszając, najlepiej drewnianą łyżką. Następnie dodaj zakwas i zamieszaj, aż składniki się połączą. Miskę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe i zacienione miejsce na ok. 4-5 godzin. Miska powinna być spora, ciasto może znacznie zwiększyć swoją objętość. Gdy ciasto wyrośnie, przełóż do formy, najlepiej keksowej, wyłożonej papierem do pieczenia i skropionej olejem. Posyp ziarnami. Odstaw do wyrośnięcia na ok. 45-60 minut. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw wyrośnięty chleb i piecz przez ok. 1 godzinę. Pod koniec sprawdź ciasto patyczkiem. Na koniec wyjmij ciasto z formy i odstaw do wystygnięcia. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: