-
Haps
-
Jak przygotować
- Już nie zrobisz żadnych kotletów - to jest lepsze. Nadzienie jest pycha, ale liczy się coś jeszcze
Już nie zrobisz żadnych kotletów - to jest lepsze. Nadzienie jest pycha, ale liczy się coś jeszcze
Mielone, schabowe, drobiowe, z indyka. Te wszystkie kotlety są bez wątpienia pyszne, lecz nie aż tak pyszne, jak przepis, który dziś zaprezentujemy. Jest łatwo, jest stosunkowo szybko i pysznie tak, że do restauracji nie ma po co chodzić. Ten uproszczony śląski klasyk smakuje najlepiej dzięki pewnemu składnikowi dodanemu do mięsa.
Zrazy z mięsa mielonego to ciekawa i smaczna wariacja na temat klasyka. Jednak w przypadku zrazów z mięsa mielonego nie musisz rozklepywać twardej wołowiny, więc ręce cię nie zabolą, a brzuszek i tak będzie zadowolony. Co jest ważne? Nie możesz zapomnieć o dwóch dodatkach - musztardzie oraz ogórkach kiszonych. A dokładniej o soku z ogórków - dodany do masy mięsnej niesamowicie ją podkręci, a wystarczy zaledwie odrobina.
Zrazy z mięsa mielonego - prosty obiad jak z restauracji
Składniki:
- 1 kg mielonego mięsa, możesz użyć wołowego, ale także wołowo-wieprzowego,
- 2 jajka,
- 2 cebule,
- kilka ogórków kiszonych,
- musztarda, najlepiej dijon lub sarepska,
- 200 g boczku wędzonego,
- sól, pieprz, ostra papryczka,
- namoczona kajzerka, może być w mleku lub bulionie,
- sok z ogórków kiszonych.
Sposób wykonania:
- Ogórki pokrój w średnią kostkę lub paski, cebulę także. Do miski przełóż mięso mielone, dodaj odciśniętą kajzerkę i wbij jajka. Dopraw solą, papryczką i pieprzem do smaku i dodaj 2-3 łyżki soku z ogórków i łyżkę musztardy. Dokładnie wyrób masę mięsną. Powinna być zwarta i lekko lepiąca.
- Z masy mięsnej odrywaj kawałki, spłaszczaj je w dłoniach i na środku każdego z nich rozsmaruj odrobinę musztardy. Następnie dodaj trochę ogórków, cebulę boczek wytopiony na suchej patelni.
- Zawinięte zraziki obtocz w mące i połóż na patelni z rozgrzanym tłuszczem. Obsmaż z każdej strony na mocnym ogniu, następnie zalej je bulionem lub rosołem, dopraw ulubionymi przyprawami, zmniejsz moc palnika i duś na wolnym ogniu przez ok. 30 minut.
- Powstały sos możesz zaciągnąć mąką lub zabielić śmietaną. Gdy to zrobisz, duś całość jeszcze kilka minuty i podawaj. Idealnym dodatkiem będą zasmażane buraczki i ziemniaczane puree.
Wskazówka: Takie zraziki są pyszne także w sosie grzybowym. Jak je zrobić? Wystarczy zaledwie garść suszonych grzybów namoczonych w wodzie. Wówczas takie grzybki wystarczy pokroić i zalać zraziki wodą, w której się moczyły i połączyć to z bulionem. Taki obiad to prawdziwa uczta.