Marchewkę możesz z powodzeniem uprawiać zarówno w ogródku i na działce, jak i w skrzynkach na tarasie czy balkonie. Możesz sadzić ją z rozsady lub sadzonek, ale najbezpieczniej jest wysiać marchewkę bezpośrednio do ziemi. Dzięki temu unikniesz ewentualnych uszkodzeń delikatnych korzeni siewek. Odmiany wczesne możesz siać od marca do końca maja, choć najbezpieczniej jest to robić już po "zimnej Zośce", czyli w drugiej połowie maja.
Grządka przed posianiem marchewki powinna być dobrze przekopana i oczyszczona z chwastów i kamieni. Z kolei miejsce powinno być dobrze osłonecznione, ewentualnie w lekkim półcieniu. Przy pomocy palca lub łopatki zrób w ziemi płytkie rowki o głębokości ok. 1-2 cm. Odstępy pomiędzy poszczególnymi rzędami powinny wynosić ok. 20-30 cm. Nasiona w rowkach z kolei umieść w odstępach ok. 2-3 cm, by każda z roślin miała wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Po posianiu delikatnie przysyp nasiona ziemią, ale jej nie ubijaj. Podlej wodą, ale nie przesadź z nadmiarem, by nasiona nie zgniły.
Gdy pojawią się pierwsze listki, koniecznie przerzedź grządkę. Gdy marchew osiągnie ok. 3 cm wysokości, usuń najsłabsze siewki, pozostawiając odstępy ok. 5 cm między poszczególnymi sadzonkami. W późniejszych tygodniach uważnie obserwuj grządki i w miarę potrzeb ponownie usuń te najsłabsze. Pamiętaj, by nie sadzić ani nie siać marchwi tam, gdzie w poprzednim sezonie rosły rośliny takie jak pietruszka, seler, burak ćwikłowy, groch, fasola czy ziemniaki. Możesz ją za to spokojnie posadzić obok cebuli, czosnku, majeranku, a także fasoli karłowej, truskawek i rzodkiewek.
By korzenie marchwi były dorodne, konieczne jest nie tylko oczyszczenie grządki z wszystkich przeszkód takich jak kamienie. Najlepszym sposobem na to, by korzenie były dorodne, a same rośliny szybciej rosły, jest kompost. Najlepiej wykorzystać już dojrzały domowy kompost prosto z kompostownika. Jak rozpoznać, że jest już gotowy? Dojrzały kompost ma ciemnobrunatny kolor, jednolitą strukturę i zapach świeżej wilgotnej ziemi. Taki kompost warto rozsypywać na grządkach raz w miesiącu.
Jeśli nie masz kompostownika, nic straconego. Możesz wykorzystywać także proste nawozy z resztek takich jak fusy z kawy i herbaty. Sprawdzą się zarówno bezpośrednio do podlewania, jak i do podsypania grządek przed posadzeniem i w trakcie uprawy. Z kolei skórki banana, a właściwie gnojówka z banana, świetnie nadadzą się jako źródło potasu i azotu. Kompost i fusy możesz zastosować także w uprawie pietruszki, selera i innych warzyw korzeniowych. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.