Mrożony koperek w pudełku po lodach zna każdy. Ja wolę zachować go na zimę nieco inaczej

Koperek doskonale urozmaica smak wielu potraw, przekąsek i sosów. Aby przedłużyć jego świeżość, nierzadko decydujemy się go zakonserwować. Najlepszy sposób to - o dziwo - nie ten z pudełkiem po lodach, a... ze słoikiem i solą.

Koperek to doskonały dodatek do wielu dań. W postaci suszonej najlepiej sprawdza się w przypadku zup, m.in. ogórkowej, koperkowej czy grzybowej, a także mięsno-warzywnych gulaszy, ryb, pulpetów, sałatek oraz owoców morza. Świeże zioła z kolei świetnie wzbogacą marynatę do mięs, kefir, twarożek czy gotowane ziemniaki na rodzinny obiad. Jak najlepiej zadbać o to, aby koperek pozostał jak najdłużej świeży i smaczny? Warto go np. zakonserwować.

Zobacz wideo Zielony chłodnik ogórkowy z młodymi ziemniaczkami i koperkiem

Jak zakonserwować koperek na później? Potrzebujesz słoika i soli

Konserwowanie koperku na później, chociażby na zimę, nie jest wcale zadaniem trudnym. Zamiast jednak po raz kolejny siekać świeże zioła i umieszczać je w plastikowym pudełku, które następnie wyląduje w zamrażalce, warto sięgnąć po nieco inny, sprawdzony sposób. Najlepszą metodą będzie zasolenie koperku w słoiku.

W tym celu będzie ci potrzebne kilka pęczków świeżej rośliny, a także ok. pół kilograma soli kuchennej oraz duży słój. Koperek dokładnie opłucz i osusz, a w kolejnym kroku dno wyparzonego i osuszonego pojemnika zakryj grubą warstwą soli. Koperek posiekaj, po czym układaj warstwowo, na przemian z solą. Pamiętaj, aby najwyższą warstwę również stanowił biały konserwant. Na koniec zakręć precyzyjnie wieko słoika i wstaw go do lodówki. Taka konserwa może spędzić w chłodzie aż rok. Koperek w takiej postaci zmieni co prawda nieco smak, jednak przy niektórych daniach sprawdzi się w sam raz jako słona przyprawa. 

Prawidłowe przechowywanie koperku to klucz do świeżości

Koperek ogrodowy powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. W pierwszej kolejności należy go umyć i oczyścić z ziemi, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Pęczek przekrój na pół i umieść w słoiku, po czym go zakręć. Zioła mogą być w ten sposób przechowywane w lodówce nawet do trzech miesięcy, nie tracąc przy tym na smaku i świeżości. Warto "przemycać" koperek do swojej codziennej diety ze względu na cenne witaminy i minerały, jakie dostarcza on organizmowi. To bogate źródło m.in. witamin: A, D, E, K, witamin z grupy B, H i C, a także żelaza fosforu i wapnia.

Więcej o: