Nad niezwykłymi właściwościami skórki z bananów pochylili się naukowcy. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie "ACS Food Science and Technology". Otóż okazuje się, że traktowanie tych skórek jako odpadków i wyrzucanie ich do kosza to spore marnotrawstwo żywności i cennych składników odżywczych.
Nie chodzi oczywiście o jedzenie ich na surowo. Badacze wskazują, że skórki należy zblanszować, ususzyć, a następnie zmielić na mąkę. Jak czytamy w serwisie Science Alert, który opisał rezultaty badań, wypieki z dodatkiem takiej bananowej mąki smakują równie dobrze, a czasem nawet lepiej niż te robione tylko na bazie mąki pszennej.
Smak to jednak tylko początek listy pozytywów. Ciasteczka z dodatkiem skórek bananów, które zostały przygotowane dla uczestników badania, zawierały więcej błonnika, magnezu, potasu oraz antyoksydantów. Rolą tych ostatnich jest zwalczanie nadmiaru wolnych rodników, które przyspieszają starzenie i odpowiadają za rozwój wielu chorób, w tym nowotworów. Jako jedyną wadę użycia mąki ze skórek bananów wskazano nieco większą twardość ciasteczek oraz ich brązowy kolor, prawdopodobnie z powodu dodatkowej ilości błonnika. Za optymalną uznano mąkę, która zawiera do 7,5 proc. sproszkowanych skórek.
Omawiane badanie skupiało się co prawda tylko na ciasteczkach, jednak, jak zauważa Science Alert, wyniki sugerują, że sproszkowane skórki można dodawać również do innych wypieków, np. ciast i pieczywa, a nawet do makaronów.
Naukowcy wymieniają jeszcze jedną zaletę korzystania ze skórek bananów w kuchni. Mają one bowiem przedłużać termin przydatności do spożycia produktów, do których zostały dodane. Dzieje się tak, ponieważ mają właściwości przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. Nie jest to zresztą jedyny owoc, który może się tym poszczycić. Podobnie jest w przypadku skórki mango.
Dlatego zanim wyrzucisz skórkę banana, zastanów się dwa razy. Być może jeszcze do czegoś ci się przyda. Nawet jeśli nie w kuchni, to jako materiał na nawóz.
By przygotować taki nawóz, potrzebne są skórki z trzech lub czterech owoców, dwa litry wody oraz duża plastikowa butelka lub wiaderko. Dokładnie umyte skórki trzeba zalać ciepłą wodą, a potem zostawić na dwa tygodnie w ciepłym miejscu, by sfermentowały. Potem należy rozcieńczyć taką mieszankę wodą w proporcji 1:5 lub 1:10 w przypadku roślin doniczkowych.
Nawóz ze skórek bananów należy stosować raz w tygodniu. Dostarczy roślinom cennych składników, takich jak np. fosfor, potas, siarka, wapń i kwas krzemowy.