Ten syrop nie tylko smakuje, ale i działa cuda. Moja babcia zawsze szykowała zapasy tego specjału

Syrop z kwiatów czarnego bzu to naturalne remedium na przeziębienie i wzmocnienie odporności. W czerwcu robię zapasy tego domowego i naturalnego medykamentu, a w zimę korzystam z zapasów. Przygotowanie jest banalnie proste, jednak warto pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

Domowe specyfiki i przetwory nie mają sobie równych. Właśnie dlatego z produktów dostępnych na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, warto przygotować lecznicze i smakowite rarytasy. Jednym z nich jest syrop z czarnego bzu, który doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa. Wówczas to babcia szykowała zapasy tego specjału na zimę. 

Zobacz wideo Syrop z czarnuszki to idealna mikstura na przeziębienia

Syrop z kwiatów czarnego bzu - cztery składniki i domowy medykament jest gotowy

Czarny bez to roślina, którą znajdziemy w całej Polsce. Znamy ją przede wszystkim z pięknych kwiatów, które równie obłędnie pachną. Niewiele osób jednak wie, że można z nich wyczarować specyfiki i domowe medykamenty. Poza sokiem, wypiekami czy nalewką zrobimy z nich znakomity syrop, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Co ciekawe, połączenie odpowiednich składników z bzem może działać także na złagodzenie alergii, zmniejszenie poziomu cholesterolu, a tym samym zapobiegać rozwojowi miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.

Kwiaty czarnego bzu zawierają także witaminy (A, B1, B2, B3 i C) oraz potas, magnez, wapń czy żelazo.  Ponadto zawarta w kwiatach cholina korzystnie wpływa na układ nerwowy i zmniejsza ryzyko rozwoju depresji i choroby Alzheimera. Jak zatem wykorzystać te cudowne właściwości rośliny? Wystarczy przygotować czteroskładnikowy syrop z naszego przepisu - szczegóły znajdziesz w recepturze poniżej. 

Przepis na czteroskładnikowy syrop z czarnego bzu. Nie może go zabraknąć w domowej spiżarni 

Składniki potrzebne na syrop:

  • 25-30 dużych i rozłożystych kwiatostanów czarnego bzu,
  • 1 kg cukru,
  • litr wody,
  • sok z dwóch cytryn.

Sposób przygotowania: 

  1. Warto zacząć od krótkiej teorii. Pamiętaj, że zbiór roślin powinien odbyć się w suchy, słoneczny dzień. Co więcej, przygotowanych charakterystycznych kwiatów czarnego bzu po zerwaniu, nie powinno się przechowywać zbyt długo. 
  2. Zebrane baldachy ułóż na ściereczce i odstaw na kilka godzin - wówczas nieproszeni goście, jak robaczki i muszki, opuszczą kwiatostany. 
  3. Po tym czasie oddziel kwiaty od łodyg. Lepiej ich nie płukać - woda zabierze im zapach i cenne właściwości.
  4. Następnie przełóż kwiaty do garnka. 
  5. W drugim naczyniu zagotuj wodę z cukrem i sokiem z cytryn. Gotowy syrop przelej do naczynia z kwiatami i wszystko wymieszaj. Naczynie przykryj gazą i odstaw na kilka dni. 
  6. Po czterech dniach wyjmij syrop z lodówki lub piwniczki i zagotuj go. Następnie odcedź go na gazie z kwiatów i przelej do słoików lub mniejszych buteleczek. Naczynia zakręć i odłóż do spiżarni. Tak przygotowany syrop spokojnie wytrzyma do roku czasu. Smacznego!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.