Czas na walkę z największym szkodnikiem w ogrodzie. Zastosuj naturalne metody, a znikną w okamgnieniu

Posiadanie ogrodu to ciągła walka z różnego rodzaju najeźdźcami. Jednym z nich jest stonka ziemniaczana, która potrafi przemieścić się dziesiątki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli uprawiasz ziemniaki, możesz prędzej czy później spodziewać się wizyty tego szkodnika. Podejmij działania już teraz, zanim zniszczy twoje uprawy.

Jest jednym z największych szkodników w ogrodzie. Atakuje głównie ziemniaki i potrafi w szybkim tempie zniszczyć praktycznie 30 procent upraw. W sezonie letnim warto zabezpieczyć stanowiska, przed jej przybyciem. Jest na to kilka ekologicznych i domowych sposobów. Wykorzystaj to, czego stonka nie lubi najbardziej, a plony będą obfite.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Naturalne sposoby na odstraszenie stonki ziemniaczanej

Żerująca na liściach, łodygach i kwiatach stonka powoduje gigantyczne straty na plonach ziemniaczanych. Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby, żeby pozbyć się jej z ogrodu. Można wymienić pewne typy roślin, których nie lubi ten szkodnik. Wokół upraw ziemniaków warto posadzić chrzan, fasolę, nostrzyk żółty lub len. Ich zapach skutecznie odstraszy stonki ziemniaczane.

Silnym nawozem, który skutecznie działa na stonkę ziemniaczaną jest gnojówka z pokrzywy. Oprysk roślin fermentującym roztworem skutecznie pozwoli na zwalczenie tego szkodnika z ogrodu. Aby go przygotować, należy zerwać mniej więcej kilograma świeżej pokrzywy.

Pociętą na kawałki roślinę zalewamy dziesięcioma litrami wody i odstawiamy w wiadrze na kilka dni, aby mogła sfermentować. Otrzymaną w ten sposób gnojówkę należy przed opryskiem rozcieńczyć z wodą w proporcji jeden do dziesięciu. Najlepiej przygotować oprysk, w którym na litr roztworu dodajemy dziesięć litrów wody. Taka mieszanka skutecznie zlikwiduje szkodnika, a przy okazji jest bezpieczna dla twoich upraw.

Rozpraw się ze stonką raz na zawsze

Do odstraszania stonki wykorzystuje się również mączkę bazaltową. Można ją uzyskać, mieląc kamienie bazaltu na drobno lub kupując gotową w sklepie ogrodniczym. Wykorzystuje się ją w formie suchej, nie ma konieczności rozcieńczania jej z wodą. Mączką należy oprószyć rośliny. Zalecane jest wykorzystanie mniej więcej dwóch kilogramów na 100 metrów kwadratowych. Tego rodzaju środek warto użyć z samego rana, kiedy na roślinach występuje jeszcze rosa. Dobrze, żeby był to bezwietrzny dzień.

W dawnych czasach do pozbycia się stonki wykorzystywano również wyciąg z wrotyczu. Przygotowując oprysk, należy do dziesięciu litrów wody dodać około 300 gramów tego ziela. Po 24 godzinach jest już gotowy do użycia. Po tym czasie należy go rozcieńczyć, na dwa litry wody wykorzystujemy jeden litr mikstury.

Taka mieszanka sprawdza się również w walce z mszycami czy gąsienicami bielinka kapustnika. Każdy oprysk na stonkę ziemniaczaną powinien być wykonywany wiosną, kiedy temperatury zaczynają wpływać na rozwój tego szkodnika. Najlepiej jest to zrobić wieczorem i w suchy dzień, aby zapewnić najlepszą ochronę dla roślin w ogrodzie.

Więcej o: