Za komuny każdemu ciekła ślinka na samą myśl, dziś zapomnieliśmy. Jak zrobić rumsztyk? Tylko z tego mięsa

Dania z czasów PRL-u nie cieszą się raczej wyjątkowym uznaniem w obecnych czasach, a niektóre wręcz budzą odrazę. Dziś przypomnimy wam jednak danie z PRL-u, które zostało przez wielu niesłusznie zapomniane, a wielka szkoda, bo kilkadziesiąt lat temu był to nie lada luksus. Co to jest rumsztyk i jak go zrobić? Wybierz konkretne mięso.

Kuchnia czasów PRL-u w świadomości współczesnych młodych dorosłych to dania proste, czasami wręcz ubogie, składające się z rzeczy, na które nawet przykro patrzeć, a co dopiero jeść ze smakiem. Niech za przykład posłużą ozorki, galareta lub zupa mleczna. I chociaż wiele osób krzywi się na samą myśl, są też tacy, którzy dania tamtego okresu wspominają z rozrzewnieniem.

Zobacz wideo Ten przepis na tatar musi poznać każdy fan wołowiny

Jednym z dań kuchni PRL-u jest rumsztyk, obowiązkowo podawany z duszoną cebulką albo pieczarkami. Rumsztyk mógłbyś zrobiony na dwa sposoby - jako jeden płat dobrze usmażonego mięsa, lub jako kotlet uformowany z siekanego mięsa. W tamtych czasach rumsztyk był prawdziwym rarytasem i chociaż wówczas jadło się stosunkowo dużo wołowiny, to właśnie to danie serwowano z ważnych okazji w domach, a w restauracjach zajadały się nim elity. Właśnie z wołowiny robi się najlepszy rumsztyk i chociaż istnieje jego wieprzowa wersja, to nie ma się co oszukiwać - rumsztyk wołowy smakuje mistrzowsko. Pora odświeżyć przepis, którym zajadali się nasi starsi bliscy na prywatkach i w restauracjach.

Kultowe danie z PRL-u. Jak zrobić rumsztyk?

Składniki:

  • 1 kg dobrej jakości wołowiny, najlepiej krzyżowej lub udźca sprawdzi się też pręga, 
  • sól i pieprz, 
  • 3-4 średnie cebule, 
  • tłuszcz do smażenia, 
  • mąka pszenna, 
  • jajko - oncjonalnie.

Rumsztyk ołowy - sposób wykonania:

  1. Mięso wołowe osusz i dość drobno posiekaj - jak na tatar wołowy. Jeśli nie chcesz tracić czasu, możesz wołowinę zmielić w maszynce o grubych oczkach, jednak zdecydowanie smaczniejsze rumsztyki wyjdą z siekanego mięsa. 
  2. Do posiekanego mięsa możesz wbić jajko, żeby skleiło masę. Następnie dopraw je solą i pieprzem. Możesz dodać także pół cebuli startej na tarce. Całość dokładnie wyrób tak, jak masę na kotlety mielone. Jeśli używasz wołowiny bardziej tłustej, jajko nie jest konieczne. 
  3. Masę mięsną formuj w okrągłe, spłaszczone kotlety. Następnie obtocz je w mące pszennej. W międzyczasie porządnie rozgrzej sporo tłuszczu na patelni. Tłuszcz powinien pokrywać całą jej powierzchnię. 
  4. Rumsztyki smaż na dość dużej mocy palnika z obu stron. Nie smaż ich jednak za długo, by nie wyszły twarde. 
  5. Usmażone rumsztyki zdejmij z patelni, następnie dodaj trochę oleju, i dodać cebulę posiekaną w piórka. Zmniejsz moc palnika i uduś cebulę na złoto. Możesz dodać szczyptę cukru i trochę soli. 

Rumsztyki podawaj z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą gryczaną i duszoną cebulką. Możesz dodać także usmażone pieczarki - takim obiadem nikt nie pogardzi, a jeśli ktoś uważa, że kuchnia PRL-u była uboga i nijaka, zmieni zdanie po spróbowaniu tej potrawy.

Więcej o: