Dawne potrawy raczej odchodzą w zapomnienie, a niemal nikt już nie tęskni za przepisami "coś z niczego", które niestety dla wielu były synonimem biedy. Warto jednak sięgnąć inspiracji z kuchni regionalnej, która pełna jest nieoczywistych niespodzianek. Idealnym przykładem są lasowieckie kacapoły, czyli pulchne kluchy, których wnętrze skrywa smaczną niespodziankę.
Zobacz wideo Kluski leniwe na dwa sposoby. Który przepis wybierzesz?
Lasowieckich kacapołów spróbowałam na weselu. Ten smak był jak kulinarne objawienie
Kuchnia polska kryje wiele znakomitych przepisów i receptur. Podhale ma kwaśnicę i oscypki, na Śląsku królują kluski i roladki, z kolei Kaszuby to najlepsze ryby - w szczególności śledzi. Będąc jednak na weselu w Kolbuszowej, spróbowałam czegoś zupełnie nowego. Lokalna kuchnia regionalna to pokłosie zaborów - kuchni galicyjskiej, Rusi Halickiej i są to przede wszystkim swojskie smaki i łatwo dostępnych produktów.
Dawniej w tym regionie najczęściej na talerzach gościły ziemniaki, kapusta, kasza, groch i chleb. Gospodynie dodawały także do diety mleko, jajka, otręby czy mąkę. Tak właśnie powstał rewelacyjny przepis na lasowieckie kacapoły. Te obłędnie kluski ziemniaczane są hojnie wypełnione swojskim twarogiem. Danie przygotujesz zatem z kilku produktów, jednak tego smaku nie zapomnisz już nigdy! Kluchy dosłownie rozpływają się w ustach.
Wiejskie kluchy w obłędny wydaniu, czyli lasowiackie kacapoły z serem
Składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- jajko,
- 300 g twarogu
- sól,
- pieprz,
- masło klarowane do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od ziemniaków. Kilogram warzyw obierz i ugotuj w osolonej wodzie.
- Bulwy przeciśnij na koniec przez praskę i ostudź.
- Drugą część ziemniaków zetrzyj na tarce o małych oczkach, a następnie odciśnij z nadmiaru wody - sprawdzi się tu sitko. Pamiętaj jednak by zachować pozostałą skrobię.
- Dwa rodzaje ziemniaków połącz w dużej misce. Następnie dodaj sól i ponownie wymieszaj.
- W mniejszym naczyniu połącz przeciśnięty przez praskę twaróg, a następnie dodaj do nabiału jajko, sól, pieprz i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Dłonie zwilż wodą i nabierz nimi tyle masy ziemniaczane, aby utworzyć z niej kulkę wielkości średniego jajka.
- Kulkę spłaszcz a do środka nakładaj odrobinę sera. Formuj estetyczne kluski - pamiętaj, by masa dokładnie otuliła twaróg.
- Tak przygotowane kacapoły gotuj we wrzątku, najlepiej partiami. Kluski powinny się gotować około pięciu minut od wypłynięcia. Na koniec odcedzanie i kluski dodatkowo można podsmażyć na patelni. Serwujemy je ze skwarkami lub masłem i koperkiem, smacznego!