Przydomowe uprawy warzyw to nie tylko powód do dumy, ale niestety ogrom pracy. Wśród warzyw, które chętnie hodują Polacy, można wyróżnić pomidory, sałaty, ziemniaki czy buraki. Ogórki to jednak numer jeden, który czasami potrafi przysporzyć nieco problemu. Gorycz w plonach to niestety częste zjawisko - można ją jednak szybko usunąć, a na pomoc przychodzi babcina receptura.
Gorycz ogórków nie oznacza, że są zepsute. Za ten mało apetyczny smak odpowiadają kukurbitacyny, związki wytwarzane przez rośliny, które mają je m.in. chronić przed zwierzętami. Nadmiar tych związków jest często wynikiem nieodpowiedniej uprawy czy też obecności niektórych warzyw dyniowatych w pobliżu grządki. Zdaniem doświadczonych ogrodników, to także susza może spowodować, że nasze ogórki będą niestety gorzkie.
Jak zatem uniknąć nieprzyjemnego smaku w naszych ogórkach? Metod jest kilka, jednak zanim sięgniemy po chemiczne nawozy i nieekologiczne środki, znacznie lepiej zaczerpnąć wiedzy z babcinego zeszytu. Dzięki prostemu trikowe, nasze warzywa będą rewelacyjnie smakować i przede wszystkim się nie zmarnują!
Uprawiając ogórki, zapobiegniemy goryczy także w jeden sposób. Przede wszystkim ważne jest dbanie o utrzymanie plonów w odpowiednich warunkach. Podlewanie podczas suszy powinno być przemyślane - nie zalewajmy naszej grządki ogromnymi ilościami wody, lepiej robić to częściej, jednak postawić na małe porcje wody, najlepiej deszczówki. Z kolei w chłodniejsze dni warto też przykryć nasze ogórki agrowłókniną.
Co jednak zrobić, jeśli nasze górki mimo to są gorzkie? Wówczas pomocny okaże się babciny patent na moczenie ogórków w lodowatej wodzie. Zostawiając warzywa na dobę w takiej kąpieli, możemy mieć pewność, że nieprzyjemny smak zniknie. Jeśli jednak i ta metoda okaże się nieskuteczna, warto ogórki zakisić. Podczas procesu fermentacji, posmak goryczy znika.