Kiszenie kapusty jest prostsze, niż może się wydawać. Kiszona kapusta to samo zdrowie i bomba witaminowa. Nie kupuj jej w sklepie, tylko zrób ją w domu. Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis.
Jednym z ważniejszych aspektów kiszenia kapusty jest właściwa ilość soli. Przyjmuje się, że na 1 kg kapusty, przypada 1 łyżka soli (15 - 25 g). Zatem do 100 kg kapusty dodajemy 100 łyżek soli. Co na pewno dodajemy do kiszonej kapusty? Właśnie sól i sok z ogórków, a inne dodatki są kwestią gustu. Ważne jest także dobranie odpowiedniego pojemnika do kiszenia. Najlepiej wykorzystać w tym celu gliniane naczynie bądź szklany słój.
Samo zachowanie proporcji i dobór właściwych składników to nie wszystko. Istotna jest także odpowiednia pora. Kiedy zatem najlepiej się tym zająć? Do kiszenia najlepiej nadaje się późna odmiana kapusty, dlatego proces ten najlepiej jest przeprowadzić pod koniec października lub w listopadzie. Warto jednak wiedzieć, że każdą kapustę można ukisić.
Jak długo powinno trwać kiszenie kapusty? Wszystko zależy od pory roku. Kiedy temperatury są wysokie, proces ten powinien potrwać do siedmiu dni, jeżeli jest nieco chłodniej, warto przedłużyć kiszenie do dziesięciu dni.
Kiszenie kapusty odbywa się za pomocą fermentacji mlekowej. Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów, z którego możemy skorzystać w warunkach domowych. Poniżej znajdziesz przepis na kiszoną kapustę.
Kiszona kapusta to bomba witaminowa, dlatego warto przygotować ją na zimę. Poniżej zamieszczamy prosty przepis na najlepszą kapustę.
Przepis na kiszoną kapustę:
Składniki:
Wykonanie:
Zobacz też: Takie pierogi w Chinach są niezwykle popularne. W Polsce nabierają rozpędu. Farsz to petarda