Wcale nie malinowy czy truskawkowy. Ten dżem to lato zamknięte w słoiku! Rodzinka zajada się cały rok

Domowe przetwory to wspaniały sposób na to, by zamknąć smaki lata w słoiku i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem także zimą. Szczególną popularnością cieszą się dżemy. Poza truskawkami warto wykorzystać do nich również mniej doceniane owoce. Dżem z jeżyn zachwyci każde podniebienie.

Jeżyny zachwycają niebanalnym smakiem, w którym słodycz miesza się z przyjemną i delikatne szczypiącą w język kwasowością. Możesz się nimi zajadać prosto z krzaczka, wykorzystać do wypieków, czy przygotować pyszny dżem. W ten prosty sposób zyskasz wspaniałą przekąskę, która nawet zimą będzie przypominała ci słoneczne lato. Jak go przyrządzić? 

Zobacz wideo Przepis na szybkie i pyszne rogaliki z dżemem

Co można zrobić z jeżyn ogrodowych? Przygotuj błędny dżem

Zbiór jeżyn najlepiej rozpocząć pod koniec lata, kiedy są już dojrzałe i niezwykle soczyste. W zależności od upodobań, robiąc dżem, możesz dodać do niego także jabłka, pomarańcze, cynamon, chilli, cytrynę i miętę. Niebanalnym składnikiem podbijającym smak będzie również brandy. W klasycznej wersji oczywiście wystarczą same owoce oraz cukier. Dżem z jeżyn zrobisz bez zbędnych zagęszczaczy i chemicznych dodatków, dzięki czemu będzie smakował jak ten babciny. Czego będziesz potrzebować?

Przygotuj:

  • 3 kg dojrzałych jeżyn,
  • 300 g białego cukru,
  • ok. 100 ml wody,
  • sok z 2 średniej wielkości cytryn.
Jak zrobić dżem z jeżyn?
Jak zrobić dżem z jeżyn? Jak zrobić dżem z jeżyn? Fot. pexels.com / littlemegamonster

Jak zrobić dżem z jeżyn? Przepis krok po kroku

Przygotowanie dżemu z jeżyn jest naprawdę prosta, a jedyne, czego potrzebujesz, to nieco czasu. Przez cały czas gotowania nie zapomnij o mieszaniu, a na pewno wyjdzie obłędny.

  1. Zacznij od przygotowania owoców. Przejrzyj je, by zawczasu wyrzucić zniszczone, następnie przepłucz i osusz.
  2. 1,5 kilograma jeżyn rozgnieć lub włóż do blendera, by powstała pulpa.
  3. Dodaj do nich pozostałe owoce, cukier i nieco wody, przełóż do garnka z grubym dnem i zagotuj, mieszając od czasu do czasu. 
  4. Gdy doprowadzisz je do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez kwadrans. Wciąż pamiętaj o mieszaniu.
  5. Wlej sok z cytryn i dalej gotuj około 15-20 minut, mieszając od czasu do czasu. Chodzi o to, aby dżem się nie przypalił. W międzyczasie przygotuj słoiki. Powinny być dokładnie wymyte oraz sparzone. 
  6. Gotowy dżem przelej do słoików i szczelnie zamknij. Przez czas gotowania powinien trochę zgęstnieć. Na koniec nie zapomnij o pasteryzacji. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.