Surówka biskupia pasuje do wszystkiego. Nie wyobrażam sobie bez niej dobrego obiadu

Jak zrobić idealną surówkę do obiadu, która pasuje i do schabowego, i do kurczaka oraz gulaszu? Istnieje jeden przepis, który pasuje do wszystkiego, robi się go łatwo i ciekawie się nazywa. Jak zrobić surówkę biskupią? Przyda się kwaśny dodatek.

Surówka biskupia nie jest może tak popularna jak choćby mizeria lub surówka colesław, ale kto ją zna, ten wie, że trudno o smaczniejszy dodatek do obiadu. Robi się ją bardzo łatwo, składniki są dostępne w każdym sklepie i co ważne - w lodówce przetrwa nawet kilka dni. Dlaczego w zasadzie surówka z czerwonej kapisty nazywa się surówką biskupią? Chodzi o jej kolor, żaden biskup jej nie wymyślił. Jej kolor przypomina bowiem biskupie szaty, ale żeby taki uzyskać, przyda się sok z cytryny. Takiej surówki aż grzech nie zrobić. 

Zobacz wideo Znasz przepis na kapustę małosolną? Jeśli nie, zobacz film

Surówka biskupia - idealna do każdego obiadu

Składniki:

  • 1 średnia główka czerwonej kapusty, 
  • 2 niewielki marchewki, 
  • 2-3 ząbki czosnku, 
  • sok z cytryny
  • 2 łyżki majonezu, 
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany, 
  • 1 łyżka startego chrzanu, 
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie: starte kwaśne jabłko. 

Surówka biszkupia - sposób wykonania:

  1. Kapustę dość drobno poszatkuj lub zetrzyj na mandolinie. Następnie przełóż do miski i dodaj łyżeczkę soli. Dokładnie wymieszaj, lekko ugniatając. Następnie odstaw na pół godziny, by kapusta zmiękła. 
  2. Kiedy kapusta mięknie, przygotuj resztę składników. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce, podobnie zetrzyj jabłko, jeśli go używasz. Czosnek zmiel w prasce i wyciśnij sok z połowy cytryny. 
  3. Kiedy kapusta już zmięknie, możesz ją wycisnąć z nadmiaru płynu. Następnie dodaj do niej resztę składników, dodaj śmietanę, majonez i chrzan, a także sok z cytryny i dopraw pieprzem do smaku. 
  4. Całość dokładnie wymieszaj i jeśli masz czas, odstaw na jakiś czas do lodówki, by smaki zdążyły się przegryźć.

Wskazówka: Posiekaną kapustę możesz sparzyć. Do gotującej się wody z odrobiną soli dodaj kapustę i sok z cytryny. Sparzaj przez ok. 5 minut i od razu przelej zimną wodą. To szybszy sposób niż zmiękczanie kapusty solą, jednak moim zdaniem ten sposób nie jest aż tak smaczny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.