Polacy uwielbiają kiszonki i tego uwielbienia nie mogą pojąć mieszkańcy zachodnich krajów. Oczywiście co kraj, to smak, ale umówmy się, czym byłaby polska kuchnia bez pysznych, kwaśnych i chrupiących ogórków kiszonych? Nie tylko sa świetną przekąską samą w sobie, lecz także podstawą jednej z naszych ulubionych zup, robimy z nich surówki, sałatki, a nawet kładziemy na pizzy. Jednak kluczem do idealnego smaku kiszonych ogórków jest zalewa. O jednej rzeczy wspomnieć muszę, bo się uduszę.
Zobacz wideo Jak pasteryzować przetwory? Koniecznie zobacz nasze wideo
Zalewa do ogórków kiszonych. Ten błąd to droga do katastrofy
Oczywiście wszystkie doświadczone gospodynie i gospodarze doskonale wiedzą, że zalewa do ogórków kiszonych to najłatwiejszy przepis, jaki istnieje. To tak naprawdę tylko woda i sól w odpowiednich proporcjach. Jakie są te proporcje? Niezmienne od stuleci: na jeden litr wody przypada 1 łyżka soli, oczywiście w przypadku kiszonek mówimy o soli kamiennej, która jest najlepszą opcją, jeśli chodzi o wspomożenie odpowiedniego procesu fermentacji. Jednak to nie jest rzecz, o której chcę powiedzieć. Solanka do ogórków kiszonych nie może zawierać wody prosto z kranu. Wcześniej należy ją zagotować razem z solą, by pozbyć się bakterii i drobnoustrojów. Mogą one sprawić, że nasze ogórki zwyczajnie się zepsują, a nie ukiszą.
Jak zrobić ogórki kiszone? Ten przepis nie ma prawa nie wyjść
Składniki:
- ogórki gruntowe, najlepiej średnie i podłużne,
- czosnek (po 3 ząbki do każdego słoika),
- korzeń chrzanu (po 2-3 niewielkie kawałki do każdego słoika),
- gałązka kopru z baldachem (po jednej do słoika),
- liście dębu, wiśni lub czarnej porzeczki (opcjonalnie po 2-3 do słoika),
- liść laurowy (opcjonalnie po jednym do słoika),
- solanka: na jeden litr wody przypada jedna czubata łyżka soli kamiennej.
Ogórki kiszone - sposób wykonania:
- Ogórki oczyść i namocz w zimnej wodzie. Kiedy się moczą, przygotuj słoiki. Najlepiej, gdyby były wyparzone, zakrętki także. W tym czasie przygotuj też resztę składników.
- Na dno każdego słoika połóż odpowiednią ilość chrzanu, czosnku, dodaj listek laurowy oraz liście dębu lub porzeczki, jeśli ich używasz.
- Następnie włóż ogórki do słoików. Pamiętaj, żeby układać je pionowo i najlepiej dość ciasno. Na wierzchu połóż zgiętą gałązkę kopru.
- Słoiki zalej zagotowaną, ostudzoną solanką i szczelnie zakręć słoiki. Pozostaw je na kilka dni temperaturze pokojowej, a kiedy zmienią kolor, możesz przenieść je do piwnicy.