Jak zrobić prosty, ale przy tym pyszny i orzeźwiający chłodnik wprost idealny na letnie upały? Zapomnij o długim staniu w kuchni. To obłędne danie przygotujesz szybko i niskim nakładem pracy. Możesz być pewna, że każdemu zasmakuje.
4
Jakie składniki na chłodnik litewski? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Tradycyjny, polski obiad powinien składać się z gorącej zupy oraz drugiego dania. Tymczasem latem, kiedy żar leje się z nieba mało kto ma ochotę stać w kuchni i pichcić, nie wspominając już o zjadaniu gorących potraw. Zamiast tego warto przygotować coś szybkiego i lekkiego. Idealnie nada się w tej sytuacji chłodnik.
REKLAMA
Zobacz wideo Chłodnik z ogórka i awokado - nowoczesny klasyk
Jak zrobić najprostszy chłodnik? Wykorzystaj buraczki lub botwinkę
Chłodnik to potrawa, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W zależności od upodobań można zrobić go na bazie warzyw, czy nawet owoców. Jest wspaniałą opcją na smaczny obiad w gorące dni, gdyż robi się go szybko, jest pożywny, a przy tym przyjemnie chłodzi. Wykorzystaj sezon na obłędne w smaku warzywa, a zwłaszcza buraki, i przyrządź go na obiad w domu, a możesz być pewna, że zniknie ze stołu błyskawicznie. Spiesz się z dokładką, bo nie zostanie nawet kropelka.
Jakie składniki na chłodnik litewski? Nie potrzebujesz wiele
Idealne kremowy chłodnik litewski to chyba jedna z najpopularniejszych wersji tego dania. Jeśli masz jeszcze dostęp do młodej botwinki, możesz ją wykorzystać. Jeśli nie, wystarczą zwykłe buraki, które sprawią, że zupa stanie się nieco bardziej intensywna w smaku. Czego będziesz potrzebować do jej przygotowania?
5 średniej wielkości buraków,
0,5 l bulionu warzywnego lub drobiowego,
0,5 l kefiru,
200 ml śmietany 18 proc.,
posiekany szczypiorek,
1 ząbek czosnku,
1 średniej wielkości ogórek gruntowy lub kilka rzodkiewek,
sól, pieprz i cukier do smaku,
4 ugotowane na twardo jaja,
posiekany koperek.
Sposób przygotowania:
Dokładnie obierz buraki, następnie pokrój je w kostkę i zalej bulionem. W przypadku botwinki możesz także użyć kilku liści i kawałka łodygi.
Mieszankę gotuj do czasu, aż buraki zmiękną. Gdy tak się stanie, zdejmij z ognia i poczekaj, aż stanie się chłodna.
Dodaj kefir, kwaśną śmietanę, szczypiorek, rozgnieciony ząbek czosnku oraz obranego i pokrojonego w kostkę ogórka bądź rzodkiewki. Wymieszaj, dopraw do smaku i włóż wywar do lodówki.
Podawaj zimny i posypany koperkiem, wraz z połówką ugotowanego jajka. Smacznego! Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.