• Link został skopiowany

To najgorszy błąd przy robieniu korniszonów. Przez to wychodzą sflaczałe i pomarszczone

Latem wszyscy jak jeden mąż upychamy najróżniejsze smakołyki do słoików i przetwarzamy na różne sposoby. Trudno się nie zgodzić z tym, że robimy najwięcej przetworów z ogórków, a prym wiodą korniszony. Jak zrobić korniszony, żeby były jędrne i chrupiące? Jeden błąd, a wyjdą nieapetycznie pomarszczone.
Korniszony to jedne z najpopularniejszych ogórków, które robimy na zimę.
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Polacy uwielbiają przetwory z ogórków. Latem, kiedy trwa sezon, na potęgę kisimy ogórki, robimy małosolne i oczywiście pyszne korniszony idealne na kanapki, do sałatek i jako przekąski. Przepis na korniszony jest bardzo, ale to bardzo prosty i myślę, że każdy bez problemu poradzi sobie z wykonaniem tego przetworu. Jednak jest jeden błąd, który skutecznie zniszczy nasze korniszony. Wcale nie jest to kwestia złych proporcji ani wadliwych ogórków. 

Zobacz wideo Znasz przepis na kiszone pomidory? Koniecznie zobacz nasz film

Jak zrobić korniszony, żeby nie wyszły pomarszczone?

Kiedy mówimy o przetworach z ogórków i błędach podczas ich przygotowywania, zwykle skupiamy się na warzywach samych w sobie. W grę wchodzą warunki, w których dojrzewały, ich rozmiar i ewentualne zmiany związane z chorobami lub żerowaniem pasożytów. Ważne też są kwestie związane z zalewą - lepiej nie używać wody z kranu bez przegotowania, odradza się także używania ogórków bez wcześniejszego ich namoczenia. To wszystko jest ważne, jednak możesz stawać na głowie, żeby korniszony były idealne, a po wyjęciu z garnka po wekowaniu widzisz, że są blade, pomarszczone, a po spróbowaniu - miękkie i sflaczałe. Wszystko przez błąd w pasteryzowaniu. 

Korniszony zalewamy zalewą octową z dodatkiem soli, cukru, gorczycy, czosnku i czasami liści laurowych oraz pieprzu ziarnistego. Słoiki powinniśmy szczelnie zakręcić i włożyć do garnka wyłożonego ściereczką i zalać wodą. Następnie na wolnym ogniu doprowadzić do wrzenia i pasteryzować jedynie 5-7 minut. Jeśli wydłużymy czas pasteryzacji, ogórki najpewniej zmiękną. Co równie ważne, po zapasteryzowaniu należy wyjąć słoiki z wody i pozwolić im ostygnąć. 

Przepis na korniszony. Wyjdą chrupiące i jędrne

Składniki:

  • 3 kg niewielkich ogórków gruntowych,
  • 3 l wody,
  • 0,5 l octu spirytusowego,
  • 6 łyżek cukru,
  • 3 łyżki soli,
  • 2 korzenie chrzanu pokrojone na kawałki,
  • 1 większa główka czosnku,
  • ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty, gorczyca biała,
  • koper razem z baldachami (po jednej łodydze na każdy słoik).

Sposób wykonania:

  1. Ogórki porządnie umyj. Słoiki wyparz i osusz, czosnek obierz (ząbki możesz przekroić na pół), korzeń chrzanu też obierz i pokrój na kawałki tak, by w każdym słoiku znalazły się co najmniej 4.
  2. Na dno każdego słoika połóż gałązkę kopru, dodaj kilka ząbków czosnku, kilka kawałków chrzanu, łyżeczkę gorczycy oraz 3-4 listki laurowe i kilka ziarenek pieprzu.
  3. Do słoików włóż ogórki. Układaj je w pozycji pionowej dość ciasno, ale nie na tyle, by się gniotły. Następnie przygotuj zalewę. Wlej wodę do garnka, dodaj cukier, sól oraz 8-10 kulek ziela angielskiego i zagotuj.
  4. Gorącą zalewą zalej słoiki z ogórkami i szczelnie zakręć. Następnie włóż słoiki do dużego garnka (dno wcześniej wyłóż ściereczką). Słoiki zalej wodą do wysokości ok. 3/4 i zagotuj. Pasteryzuj przez 5-7 minut od chwili zagotowania. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
Więcej o: