Zaraza ziemniaczana na pomidorach to z pewnością widok, którego nie chce żaden ogrodnik. Marniejące, chorujące owoce pielęgnowane od miesięcy potrafią skutecznie załamać. Odpowiedzialny za nią grzybopodobny Phytophthora infestans rozwija się błyskawicznie i równie szybko roznosi się na inne rośliny. Choroba sieje prawdziwe spustoszenie, trzeba więc działać i to szybko. Jak zwalczyć zarazę ziemniaczaną na pomidorach?
Po czym poznać, że to zaraza ziemniaczana? Chorobę najczęściej można rozpoznać po szarych lub ciemnych plamach na liściach, które szybko się powiększają i doprowadzają do ich żółknięcia i obumierania. Twarde ciemnobrązowe lub wręcz czarne plamy pojawiają się też na owocach. Jeśli nie zareagujesz w porę, zaraza rozprzestrzeni się na pozostałe owoce i rośliny, doprowadzając do ich obumierania.
Kiedy pryskać pomidory na zarazę ziemniaczaną? Zacznij działać, gdy tylko zauważysz szary lub białawy nalot od spodniej strony liści albo plamy na owocach. Usuń zarażone liście i owoce przy pomocy zdezynfekowanych narzędzi i zabierz się za oprysk. Jeśli problem jest poważny, warto sięgnąć po silniejsze środki. W przypadku pierwszych stadiów wybierz domowe sposoby.
Za pierwsze objawy choroby świetnym rozwiązaniem będzie domowy oprysk z pokrzywy na zarazę ziemniaczaną. Jest prosty, a do tego skuteczny. Do jego przygotowania będziesz potrzebować pół kg świeżych pokrzyw lub 100 g suszonych, przyda ci się też duży garnek.
Oprysk na zarazę ziemniaczaną możesz też wykonać ze skrzypu polnego. Wystarczy ok. 75 g suszu i 5 litrów wody. Nie gotuj jednak, a odstaw na 12 g do sfermentowania. Taki wyciąg również rozcieńcz z wodą w proporcji 1:4 i spryskaj pomidory.
PORADA! Jak zapobiec zarazie ziemniaczanej na pomidorach? Wybierz gatunki odporne na tę chorobę, takie jak Mountain Magic, Crimson Crush, Awizo czy Honey Moon. Patogeny nie rozwijają się, gdy temperatury są wysokie, a wilgotność niska, rozważ więc uprawę w szklarni albo tunelu. Trzymaj też pomidory z daleka od ziemniaków. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.