• Link został skopiowany

Rozłóż liście w ogrodzie lub zrób oprysk. Ślimaki odejdą, skąd przypełzły

Niektóre gatunki ślimaków potrafią wyrządzić w ogrodzie spore szkody. Mięczaki lubią żywić się zwłaszcza młodymi roślinami, niszczą liście i korzenie. Dlatego wiele osób, które uprawiają własne ogródki, zastanawia się, jakie są sposoby na ślimaki. Z pomocą w pozbyciu się szkodników przyjdzie popularna roślina, którą można uprawiać samemu. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ jest trująca.
Ślimaki w ogrodzie
Tomasz Klejdysz / Shutterstock

Każdy, kto uprawia ogródek, marzy o obfitych i dorodnych zbiorach. Niestety szkodniki, takie jak ślimaki, potrafią w tym skutecznie przeszkodzić. Jak dowiadujemy się ze strony Polskiego Związku Działkowców, w Polsce najwięcej szkód wyrządzają:

  • ślinik luzatyński,
  • ślimak wielki,
  • pomrowik plamisty.

Dość szybko się rozmnażają, a pomrowik plamisty dodatkowo jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki. Może wytrzymać bez jedzenia nawet sześć tygodni. Nikt nie chciałby więc, by pojawiły się w jego ogrodzie, a ci, u których już są, zastanawiają się, jak pozbyć się ślimaków. Pomocna może okazać się popularna paproć.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne będą woda i monety

Sposoby na ślimaki. Rozłóż liście tej rośliny w ogrodzie

Roślina, którą poleca się do zwalczania ślimaków, to nerecznica samcza (znana też jako paprotnik samczy). To popularny gatunek paproci, który dość powszechnie rośnie w polskich lasach, można go też uprawiać we własnym ogrodzie. Jej uprawa nie jest trudna, roślina powinna mieć zapewnione najlepiej półcieniste stanowisko i żyzną glebę o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Ważne, by cały czas pozostawała lekko wilgotna. Trzeba jednak pilnować, by nadmiernie się nie rozrosła.

Nerecznica samcza swoim zapachem odstrasza ślimaki. Dlatego jej obecność w ogrodzie może pomóc w utrzymaniu ich z daleka. Można również wykonać tzw. ściółkowanie, czyli rozłożyć je na ziemi równomiernie i tak, by utworzyły warstwę o grubości od pięciu do 10 cm. Ściółki należy doglądać i sprawdzać, czy liści nie trzeba dołożyć. Trzeba też pamiętać, by usuwać stare liście, które zaczynają gnić.

Ślimaki w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie Geo-grafika / Shutterstock

Jak pozbyć się ślimaków? Zrób oprysk z gnojówki

Inny sposób na ślimaki z wykorzystaniem nerecznicy samczej to zrobienie z niej gnojówki. Proporcje to kilogram liści na 10 litrów wody. Podczas przygotowywania gnojówki trzeba pamiętać, by założyć rękawice, ponieważ roślina jest trująca. Liście rozdrabniamy na mniejsze kawałki, umieszczamy w dużym pojemniku plastikowym i wlewamy wodę. Przykrywamy ściereczką, zabezpieczamy ją, żeby nie spadła i odstawiamy gnojówkę z nerecznicy w takie miejsce, żeby była niedostępna dla dzieci i zwierząt.

Gnojówki można użyć po około dwóch tygodniach. Oprysk robimy albo z samego rana, albo wieczorem tam, gdzie bytują ślimaki. Jak czytamy na dom.wprost.pl, gnojówki na rośliny jadalne najlepiej używać, gdy są młode i jeszcze nie nadają się do jedzenia. Jeśli chcemy zrobić oprysk przy starszych, najpierw musimy odczekać ze zbiorem, a potem porządnie je umyć. 

Ślimaki z ogrodu przepędzi też gnojówka z bylicy piołunu. Polski Związek Działkowców tłumaczy, jak ją zrobić. Świeżo ścięte rośliny wrzucamy do pojemnika - plastikowego lub kamiennego - i wlewamy wodę. Mieszamy zawartość co trzy dni. Gnojówka powinna być zdatna do użycia po około miesiącu, gdy dojdzie do fermentacji.

Więcej o: