Wątróbkę albo się kocha, albo nienawidzi, rzadko jest coś pomiędzy. Niestety, wśród młodszych osób wątróbka ma zły PR i prawdopodobnie wiadomo dlaczego. Po prostu łatwo jest ją skiepścić i pewnie w dawnych czasach (w dzieciństwie) była nam serwowana twarda, żylasta i gorzka. To powinno podlegać pod paragraf! Przecież wątróbka musi być miękka, niemal maślana i delikatna. Wiemy, jak to zrobić i wcale nie musisz jej smażyć i narażać swojej kuchni na kąpiel w tłuszczu. Mamy na to lepszy sposób. Pieczenie w tym przypadku wygrywa ze smażeniem.
Zobacz wideo Co zrobić z ziemniaków z obiadu? Mamy najlepszy przepis
Wątróbka - przepis godny mistrza kuchni
Składniki:
- ok. 600-700 g wątróbki drobiowej,
- 2 niewielkie cebula lub 1 duża,
- mąka pszenna,
- sól, pieprz, majeranek, listek laurowy,
- ok. 200 ml wody lub lekkiego bulionu.
Pieczona wątróbka. Sposób wykonania:
- Wątróbkę osusz i oczyść. Następnie pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę posiekaj w piórka.
- Na patelni rozgrzej odrobinę tłuszczu i zeszklij cebulę. Następnie przełóż ją do naczynia żaroodpornego.
- Każdy kawałek wątróbki obtocz w mące pszennej i dodaj do naczynia z cebulą. Całość podlej bulionem lub wodą, dodaj majeranek, liść laurowy i trochę pieprzu.
- Naczynie zamknij i włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz przez ok. 20 minut, co jakiś czas potrząsając.
- Kiedy wątróbka będzie już miękka, dodaj trochę soli. Ponownie wymieszaj i piecz jeszcze przez ok. 5 minut. Upieczoną wątróbkę podawaj od razu na ciepło.
Z czym podawać pieczoną wątróbkę? Z tym, co chcesz. Moim zdaniem najlepiej smakuje z ziemniakami, które pięknie otuli powstały sos. Możesz podawać także z kaszą gryczaną lub ryżem. Wątróbka lubi się także z kiszoną kapustą i ogórkami, ale jeśli lubisz, możesz dodać do niej trochę konfitury żurawinowej.