Tak robiła pierogi babcia Janka. Ciasto jest elastyczne i mięciutkie

Agata Dondajewska
Lepienie pierogów to polski sport narodowy i każdy ma swój ulubiony przepis oraz nadzienie. Ja dzisiaj proponuję pierogi z owocami lata. Co prawda sezon na jagody powoli się kończy, ale zostają maliny i rozkręca się własnie sezon na borówki. To idealna okazja, aby te owoce zamknąć w cienkim cieście i zjeść z kwaśną śmietaną. Przepis na ciasto na pierogi, który stosuję od lat, to przepis mojej babci Janki. Mąka, woda, olej. Trzy składniki, które zabierają mnie do pierogowego nieba!

Pierogi to polski klasyk. Różne są przepisy na ciasto, różne są przepisy na farsz. Można je robić i na słodko, i na słono. Można smażyć, gotować i piec. To niezwykle wszechstronne danie jest także naszą potrawą eksportową. Pierogami zachwycają się bowiem nawet obcokrajowcy.

Latem zazwyczaj jada się nieco lżejszą wersję pierogów - z owocami. Najpopularniejsze są z jagodami, ale do środka można włożyć też np. truskawki, maliny czy borówki. Ja przygotowałam przepis na pierogi właśnie z borówkami i malinami. Ciasto zrobiłam z kolei według niezawodnej receptury mojej babci. 

Zobacz wideo Falbanki, szczypanki i warkoczyki, czyli ulepimy dziś pierogi

Jak zrobić ciasto na pierogi? To tylko trzy składniki

Przygotowanie dania rozpoczynamy od usypania kopczyka z mąki. Na środku robimy wgłębienie, do którego wlewamy wodę i łyżkę oleju oraz wsypujemy szczyptę soli. 

Powoli łączymy ze sobą składniki, a następnie wyrabiamy do momentu, aż ciasto będzie elastyczne. Zajmie to chwilę i wymaga trochę cierpliwości. Jeśli mamy robot planetarny, możemy się nim wesprzeć i użyć do wyrobienia ciasta. Ciasto dzielimy na cztery części i, co bardzo ważne, trzy z nich owijamy ściereczką lub chowamy do pojemnika - ciasto nie może wyschnąć. 

W garnku gotujemy wodę, aż zacznie wrzeć. Pierwszą część ciasta wyrabiamy dokładnie jeszcze raz, a następnie rozwałkowujemy. Zwracamy uwagę na to, aby ciasto było możliwie cienkie. Szklanką o szerokim rancie wycinamy kółka. 

embed

fot. Agata Dondajewska

Przygotowujemy owoce do nadzienia. Maliny i borówki kroimy na połówki lub mniejsze części. Zasypujemy odrobiną cukru, mieszamy i odstawiamy. Możliwie szybko wałkujemy dodatkowo każde kółko, a potem wypełniamy je owocami. Po kolei łączymy brzegi, zlepiając je w tzw. falbankę.

Pierogi z malinami i borówkami
Pierogi z malinami i borówkami Agata Dondajewska

fot. Agata Dondajewska

Pierogi z malinami i borówkami
Pierogi z malinami i borówkami Agata Dondajewska

fot. Agata Dondajewska

Pierogi od razu delikatnie wkładamy do wrzącej wody. Wyciągamy po ok. 3 minutach od wypłynięcia. Przekładamy je do miseczki delikatnie wysmarowanej olejem. Proces powtarzamy z każdą porcją ciasta. Pierogi z borówkami i malinami serwujemy z kwaśną śmietaną i owocami.

Jak zrobić pierogi? Porady, dzięki którym będą idealne

  • Do pierogów najlepsza jest mąka pszenna typu 500.
  • Najważniejsze w pracy z ciastem na pierogi jest niedopuszczenie do jego wyschnięcia. Ciasto składa się z małej liczby składników i jeśli dopuścimy do wyschnięcia zarówno w dużym kawałku, jak i kołach, trudno będzie go użyć.
  • Możesz użyć innych owoców do farszu. Maliny i borówki to sezonowa propozycja.
  • Pierogi możesz zamrozić zaraz po przyrządzeniu. Najważniejsze, by zadbać o to, aby się nie skleiły przed pierwszym mrożeniem.
embed

fot. Agata Dondajewska

Przepis na pierogi z malinami i borówkami. Babcia nauczyła mnie, jak robić ciasto

  • Liczba porcji: 40 pierogów
  • Czas przygotowania:

Składniki na ciasto na pierogi:

  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • 250 ml letniej wody,
  • łyżka oleju słonecznikowego,
  • szczypta soli.

Składniki na farsz:

  • szklanka borówek,
  • szklanka malin,
  • łyżka cukru.

Do podania:

  • 2 łyżki śmietany 18 proc.,
  • świeże owoce.

Sposób przygotowania:

  1. Usypujemy kopczyk z mąki, na środku robimy wgłębienie i wlewamy wodę oraz łyżkę oleju, wsypujemy sól.
  2. Powoli łączymy ze sobą składniki, a następnie je wyrabiamy, aż ciasto będzie elastyczne. Można użyć robota planetarnego.
  3. Ciasto dzielimy na cztery części. Trzy owijamy ściereczką lub chowamy do pojemnika - ciasto nie może wyschnąć.
  4. Maliny i borówki kroimy na połówki lub mniejsze części. Zasypujemy odrobiną cukru, mieszamy i odstawiamy.
  5. W garnku gotujemy wodę, aż zacznie wrzeć.
  6. Pierwszą część ciasta wyrabiamy jeszcze raz i rozwałkowujemy. Szklanką wycinamy kółka.
  7. Możliwie szybko wałkujemy dodatkowo każde kółko i wypełniamy owocami.
  8. Łączymy brzegi, zlepiając je w "falbankę".
  9. Pierogi od razu delikatnie wkładamy do wrzącej wody.
  10. Wyciągamy je po ok. 3 minutach od wypłynięcia. Przekładamy do miseczki delikatnie wysmarowanej olejem. Proces powtarzamy z każdą porcją ciasta.
  11. Pierogi z borówkami i malinami serwujemy z kwaśną śmietaną i owocami.

Spodobał ci się ten przepis na pierogi? A może masz pytania? Zostaw komentarz lub napisz do nas na adres: haps_redakcja@agora.pl. Zachęcamy też do głosowania w naszej sondzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.