Takie smarowidło zasługuje na pochwałę. Śliwki w tej wersji to pychota

To najlepsze przetwory z owoców. Przepis jest banalny, ale musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach, dzięki którym będą smakować tak samo jak babcine powidła. Są idealne do naleśników i tostów, można też jeść je prosto ze słoika. Kto zabroni?

Najlepsze śliwki na zimę to oczywiście powidła. Są idealne do ciast, do deserów i innych pyszności. Według mnie naleśniki bez powideł są niepełne, choć chyba najbardziej lubię wyjadać to smarowidło prosto ze słoika lub garnka. Podzielę się z wami przepisem, który ma wiele lat. Nauczyłam się go od babci.

Zobacz wideo Najlepsze triki. zobacz nasze wideo

Przepis na powidła śliwkowe jak u babci

Składniki:

  • 2 kg dojrzałych śliwek węgierek,
  • 120 g cukru,
  • pół szklanki wody,
  • ocet,
  • opcjonalnie 1 łyżeczka cynamonu.

Sposób wykonania:

  1. Śliwki oczyść i podziel na mniejsze kawałki. Wyjmij z nich pestki. Osuszone połówki owoców ułóż w garnku warstwami. Pomiędzy śliwki wsyp mieszankę cukru z cynamonem.
  2. Tak przygotowane śliwki polej octem i zostaw na całą noc lub co najmniej 15 godzin w temperaturze pokojowej bez przykrycia.
  3. Po tym czasie przenieś je na palnik i zacznij gotować na małym ogniu. Doprowadź do wrzenia. Od momentu zagotowania garnek powinien być na gazie przez około 5-6 godzin. Kluczem, aby nic się nie przypaliło, jest brak pokrywki i przede wszystkim brak mieszania powideł. Gdy zrobisz to nawet tylko raz, będziesz musiał już cały czas je mieszać, przez co zwiększysz ryzyko przypalenia.
  4. Jeśli po ugotowaniu zobaczysz, że odłożyło się dużo soku, wystarczy go odlać do słoika. Możesz wykorzystać go jako kompot.
  5. Gdy powidła będą już ugotowane, ściągnij je z gazu i dopiero teraz wymieszaj.
  6. Gotowe smarowidło przełóż do wyparzonych i czystych słoików. Pasteryzuj przez 10 minut, a potem ułóż słoiki do góry dnem w chłodnym miejscu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.