Pierwszy raz jadłam ją w Grecji. To najlepsza zupa pod słońcem, ale nie samo gotowanie się liczy

Jeśli znudziły ci się już pomidorówki, krupniki i rosoły, mamy dla ciebie przepis prosto ze słonecznej Grecji. Byłam tam jakiś czas temu i w jednej z kameralnych restauracji dostałam najlepszą zupę świata. Była gęsta, aromatyczna, a głównym składnikiem była papryka. Ale nie taka zwykła papryka. Co było jej sekretem?

Są takie potrawy, które bardzo mocno kojarzą nam się z jakimiś konkretnymi wydarzeniami lub sytuacjami. Mnie zupa paprykowa kojarzy się z błogim czasem wakacji, które jakiś czas temu spędzałam na greckiej wyspie Rodos. Nie miałam zamiaru ciągle przebywać w hotelu, dlatego krążyłam po okolicznych knajpkach i restauracjach. W jednej z nich zjadłam zupę paprykową, której smak na długo zapadł mi w pamięć. Łamanym angielskim, kelner powiedział, że używają do niej pieczonej papryki i oliwek. Była tak pyszna, że często wracałam do niej myślami. W końcu udało mi się odtworzyć ten przepis i wniosek jest jeden - nie ma co bać się piekarnika, a papryka im bardziej podpieczona, tym lepsza. 

Zobacz wideo Idealna zupa na upały? Zobacz nasze wideo

Najlepsza, jaką jadłam. Przepis na zupę paprykową

Składniki:

  • 6 czerwonych papryk,
  • ok. 1 l bulionu lub lekkiego rosołu,
  • 2 średnie cebule,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • garść zielonych oliwek bez pestek,
  • odrobina koncentratu pomidorowego lub 500 g świeżych pomidorów,
  • sól, pieprz, słodka papryka, szczypta chili, oregano,
  • oliwa z oliwek,
  • do podania: grzanki, pokruszony ser typu feta, ulubione pestki lub nasiona.

Zupa z pieczonej papryki z oliwkami - sposób wykonania:

  1. Papryki przekrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne i ułóż je na blaszce do pieczenia. Następnie delikatnie nasmaruj je oliwą i piecz w piekarniku na grzanym do 200 stopni, aż skórka stanie się ciemna, a miejscami wręcz przypalona. Następnie wyjmij papryki z piekarnika i obierz je ze skórki, a miąższ pokrój w kostkę. Ułatwisz sobie pracę, jeśli skorzystasz z naszej wskazówki na dole artykułu.
  2. Przygotuj garnek i rozgrzej w nim 3 łyżki oliwy z oliwek. Następnie dodaj posiekaną cebulę i kiedy się zeszkli, dołóż czosnek przeciśnięty przez praskę. Podsmażaj przez 2 minuty i dodaj pieczoną paprykę, ulubione zioła oraz 2 łyżki koncentratu pomidorowego lub pomidory pokrojone na kawałki i pokrojone oliwki. Zmniejsz moc palnika i podsmażaj wszystko przez ok. 15-20 minut.
  3. Podsmażone warzywa zalej gorącym bulionem, dopraw do smaku przyprawami i gotuj kolejne 10 minut. Następnie zmiksuj zupę blenderem ręcznym na gładki krem i podawaj z grzankami lub serem. Pod koniec gotowania możesz dodać sok wyciśnięty z połowy cytryny. 

Wskazówka: Żeby pieczone papryki lepiej się obierały, po upieczeniu owiń je folią lub włóż do pojemnika na żywność i szczelnie zamknij. Dzięki temu skórka się zaparzy i będzie dużo łatwiej odchodzić od miąższu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.