Trujące grzyby podobne do kani. Patrz na szczegóły, a nie wylądujesz w szpitalu

Czubajka kania przez wielu Polaków jest uważana za jeden z najsmaczniejszych grzybów i sama mogę się pod tym podpisać. To wyjątkowe, dość charakterystyczne grzyby, które jednak niedoświadczeni grzybiarze mogą pomylić z trującymi, a nawet śmiertelnie trującymi grzybami. Jak nie dać się nabrać? Zaraz wszystko wyjaśnię.

Jeśli ktoś chociaż raz jadł kotlety z kani, ten wie, że trudno o smaczniejsze grzyby. Kanie rosną od czerwca do października, najczęściej na łąkach, pastwiskach, polanach i w przydrożnych rowach. Mają cienki, dość długi trzon oraz rozłożysty kapelusz z charakterystycznym, ciemniejszym uwypukleniem na środku (stąd nazwa czubajka). Niestety, nieco podobne do czubajki kani są najbardziej trujące ze wszystkich grzybów. 

Zobacz wideo To najdziwniejszy grzyb. Zrobiliśmy z niego pyszną przekąskę

Trujące grzyby podobne do kani. Jak odróżnić czubajkę od muchomora?

Bez wątpienia najbardziej podobnym do kani grzybem jest najbardziej trujący gatunek, czyli muchomor sromotnikowy (zielonawy). Jeśli na swojej drodze spotkasz młode, jeszcze nierozwinięte grzyby, które według ciebie są właśnie kaniami, lepiej poczekaj kilka dni, aż się rozwiną. Wtedy nie pomylisz ich z muchomorem, ponieważ już na pierwszy rzut oka będziesz widzieć różnicę. 

Pierwszą różnicą między czubajką kanią a muchomorem sromotnikowym jest kapelusz. Dojrzałe osobniki czubajek mają mocno łuszczące się kapelusze, z kolei u muchomora łatki są niewielkie lub w ogóle nie występują. Oba te grzyby mają także nieco inny kształt kapelusza. Kanie na środku mają zgrubienie, które z czasem przybiera formę brązowej plamy, kiedy kapelusz w pełni się już rozwinie i przyjmie formę dysku. 

Kolor kapelusza kani jest zazwyczaj jasnobrązowy z ciemniejszymi łuskami. Kapelusz muchomora najczęściej jest jednolity, gładki, jasny, lekko opalizujący na kolor beżowooliwkowy. Blaszki muchomora sromotnikowego są białe, w przypadku kani natomiast blaszki przybierają kolor od beżowego do jasnobrązowego.

Czubajka kania i muchomor zielonawy
Czubajka kania i muchomor zielonawy Haps

Nie tylko kapelusz

Oba grzyby możesz odróżnić, zwracając uwagę na trzon. Cechą, która je łączy, jest pierścień występujący na trzonie. Jednak w przypadku kani pierścień jest "wędrujący", czyli dający przesunąć się wzdłuż trzonu i skierowany ku górze. W przypadku sromotnika pierścień jest stały i zwisający. Ma też bardziej zwartą, kołnierzykowatą budowę. 

Bulwa także pozwoli nam odróżnić kanię od trującego "bliźniaka". Podstawa trzonu muchomora sromotnikowego jest zgrubiała i tworzy bulwę, która wyrasta z tzw. pochewki, przypominającej kieszonkę. Łatwo to sprawdzić, odsłaniając ściółkę. W przypadku kani taka kieszonka nie występuje.

Pamiętaj, że na grzybobraniu obowiązuje jedna, bardzo ważna zasada. Jeśli nie jesteś w stu procentach pewien, czy spotkany grzyb jest jadalny, nie zbieraj go. Jeśli masz wątpliwości, zrób zdjęcie i wyślij do osoby, która zna się na grzybach, do mykologa lub sprawdź w atlasie grzybów, który zawsze warto mieć przy sobie podczas spaceru po lesie. Pamiętaj także, że z pomocą w rozpoznaniu trujących grzybów przyjdą też pracownicy pobliskiego centrum sanitarno-epidemiologicznego. Sprawdź, kiedy są dyżury i korzystaj z nich, by nie popełnić błędu, który może być opłakany w skutkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.