-
Haps
-
Jak przygotować
- Na zimę nie robię tylko ogórków i cukinii. Do słoików wkładam to mięso i otwieram pod koniec roku
Na zimę nie robię tylko ogórków i cukinii. Do słoików wkładam to mięso i otwieram pod koniec roku
W wielu domach obecnie trwa przyrządzanie pysznych smakołyków na zimę. Przygotowujemy więc aromatyczne warzywa, a także owoce, które później zamkniemy w słoikach i otworzymy gdy za oknem będą niższe temperatury. Oprócz standardowych przepisów można również użyć tych, o których mało kto myśli. Ja na zimę przyrządzam mięso, które może postać kilka miesięcy.
Przyrządzanie przetworów na zimę trwa już od jakiegoś czasu i w wielu domach główny temat rozmów jest właśnie o nich. Całe kuchnie zapełnione są warzywami i owocami, które wkłada się później do słoików, by zamknąć ich smak na dłużej. Takie słoiki przechowywane są w spiżarniach i w piwnicach i wyciągane gdy za oknami pojawi się chłód i śnieg. Wtedy właśnie przypominamy sobie, jak cudowne było lato i jak bardzo wrócilibyśmy do tych ciepłych chwil. Jeśli i ty przyrządzasz przetwory, to na twoich półkach nie może zabraknąć tego przysmaku. Możesz go podawać na kanapki lub użyć do obiadu.
Zobacz wideo Domowy sos pomidorowy w słoiczku
Mowa tu o mięsie, które z łatwością zamkniesz w słoiku. Odpowiednio przyrządzone będzie mogło stać nawet do pół roku jeśli tylko będziesz przechowywać je w chłodnym miejscu. Możesz do tego użyć piwnicy jak i lodówki, jeżeli tylko masz wystarczająco dużo miejsca. Przygotowanie takiego mięsa jest badanie proste, a najdłuższy proces polega na ich gotowaniu. Tak jak wspomniałam, później można ich użyć do przyrządzania kanapek, a wiele osób spożywa je prosto ze słoika.
Przepis na mięso w słoikach
Składniki
- 2,5 kg łopatki wieprzowej,
- 2,5 płaskiej łyżki soli,
- łyżeczka czosnku granulowanego,
- płaska łyżka cukru,
- łyżka świeżo mielonego pieprzu,
- łyżka kolendry,
- 4 liście laurowe,
- ziarna owocu jałowca.
Sposób przygotowania
- Mięso pokrój na kawałki o grubości około 3 cm. Umieść je w dużej misce, a następnie wsyp sól, pieprz, czosnek, cukier i kolendrę. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą rąk.
- Słoiki umyj i osusz. Na dno każdego naczynia wrzuć po liściu laurowym i po dwa ziarna owocu jałowca.
- Do tak przygotowanych słoików przełóż mięso. Ułóż je bardzo ciasno, lecz nie układaj go do samego końca. Każde naczynie szczelnie zamknij.
- Na dnie garnka umieść ściereczki, następnie ułóż słoiki na materiale. Kolejnym krokiem jest zalanie całości wodą. Płyn ma sięgać powyżej wieczek.
- Słoiki gotuj przez następne 5 godzin na wolnym ogniu. Jeśli w czasie gotowania woda wyparuje, dolej wrzątek. Po tym procesie pozostaw całość do ostygnięcia na całą noc, a następnie przechowuj w chłodnym miejscu.