Kapuścianka to zupa nad zupy. Podkręcam ją odrobiną jasnego płynu
Wszyscy kochamy zupy. Na naszych stołach regularnie pojawiają się rosół, pomidorowa, krupnik oraz ogórkowa. Jednak jest jedna zupa, która zasługuje na wyjątkowe uznanie. Kapuścianka jest łatwa, pyszna i pożywna, ale z jednym dodatkiem będzie smakować jak z najlepszej restauracji.
Zupę kapuścianą pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, to był mój ulubiony obiad ze szkolnej stołówki. Pamiętam, że była gotowana z dodatkiem pomidorów, a w zasadzie z koncentratem. Ja jednak postanowiłam zrezygnować z tego dodatku i ugotowałam kapuściankę po swojemu. Dodałam trochę białego wina i muszę przyznać, że byłam w szoku, że wytrawny smak tak świetnie podrasuje zwyczajną, ale pyszną zupę kapuścianą.
Zobacz wideo Jak uratować za słony rosół? Zobacz nasze wideo
Kapuścianka. Z tym dodatkiem jest najpyszniejsza
Składniki:
- 1 główka kapusty, może być młoda,
- ok. 1,5 - 2 l lekkiego rosołu lub bulionu warzywnego,
- 300 g ziemniaków,
- 300 g kiełbasy,
- 150 g boczku wędzonego,
- 2 małe marchewki,
- 1 większa cebula,
- kilka gałązek lubczyku,
- płaska łyżka smalcu, najlepiej domowego,
- koperek,
- ok. 100 ml białego wina,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe,
- łyżka mąki.
Kapuścianka z białym winem - sposób wykonania:
- Młode ziemniaczki porządnie oczyść i opłucz z zabrudzeń. Jeśli jednak mają grubsze łupiny - po prostu je obierz. Obierz także marchewki i cebulę. Kapustę z kolei dość drobno poszatkuj, a kiełbasę pokrój w talarki lub kostkę.
- Przygotuj szeroki garnek i rozgrzej w nim odrobinę smalcu. Następnie dodaj pokrojony w kostkę boczek, a kiedy się wytopi, dołóż posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkli, dodaj kiełbasę. Duś przez 5-7 minut na średnim ogniu. Następnie dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę i startą marchewkę. Kiedy całość się podsmaży, dodaj wino, kapustę, sól i pieprz. Podsmażaj, aż kapusta zwiędnie, a alkohol odparuje.
- Następnie wlej zagotowany bulion, dodaj ziele i liście laurowe. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez ok. 20 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie. W międzyczasie dodaj posiekany koperek i lubczyk.
- Pod koniec gotowania przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść smalec i dodaj łyżkę mąki. Zacznij energicznie mieszać, by nie powstały grudki. Następnie stopniowo wlej pół szklanki czystego wywaru. Gdy całość zgęstnieje, dodaj zasmażkę do garnka z zupą i wszystko wymieszaj.